Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов

Сподели:

nova-zgrada-vmro

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов да ја искористи можноста предвидена во Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување.

„ВМРО-ДПМНЕ беше прва партија која јавно излезе со став дека одлуката за аболиција не е во согласност со нашите политики. ВМРО-ДПМНЕ прва предложи четворицата лидери на најголемите политички партии да упатат писмо до претседателот Иванов за да ја преиспита претходно донесената одлука. Цениме дека со денешниот чин се дава можност во правниот систем да се докаже целата конструкција на Зоран Заев против партиските членови и активисти на ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението од владејачката партија.

Извор :meta.mk

http://meta.mk/vmro-dpmne-ja-pozdravi-odlukata-na-pretsedatelot-gorge-ivanov/

Сподели: