Вести Македонија Ударни вести

Заев и Ахмети на средба за заеднички претседателски кандидат

Сподели:

Зоран Заев како претседател на СДСМ и во име на коалицијата денеска ќе разговара со претседателот на ДУИ, Али Ахмети за можен заеднички, односно консензуален кандидат за претседателските избори.
Средбата ќе се одржи денеска во 12.30 часот во Клубот на органите на државната управа (порано познат како Клуб на пратениците) .

Претходно ДУИ реши на претседателските избори да излезат со свој кандидат, но сепак кажа и дека е отворена за  предлозите што би дошле од СДСМ.

Синоќа СДСМ со партиите од нејзината коалиција одржаа прв состанок на тема консензуален претседателски кандидат. На средбата не беше претседателот на ЛДП, Милевски кој најави дека на изборите ќе одат со свој кандидат.

Според соопштението од средбата, била постигнатаначелна согласност на лидерско ниво партиите од коалицијата предводена од СДСМ да застанат зад заеднички кандидат за претседател на државата, како и заеднички да настапат на претстојните претседателски избори.

Коалициските консултации за кандидатот продолжуват.

Сподели: