Вести Свет Ударни вести

Драма во училиште во Флорида – 17 лица загинаа, а 13 се повредени во инцидентот

Сподели:

Florida, Schießerei in High School (picture-alliance)

Во САД повторно се случи повеќекратно убиство во училиште, овојпат во сојузната држава Флорида, во Паркланд, на 70 километри од Мајами, каде 19-годишник застрелал 17 лица, пренесе Дојче веле.

Напаѓачот, поранешен ученик во средното училиште, кратко пред завршувањето на часовите, вооружен со автоматско оружје и опремен со гас-маска, го вклучил алармот, изјави сенаторот Бил Нилсон за СиЕнЕн.

Во моментот кога учениците и професорите излетале од училниците, напаѓачот отворил оган. Според локалниот шериф Скот Израел, по инцидентот убиецот дозволил, без пружање отпор, да биде приведен од страна на полицијата. Меѓу загинатите има ученици, но и возрасни лица, 13 се повредени, од кои пет се во тешка состојба. Напаѓачот неодамна бил исклучен од училиштето по поведената дисциплинска постапка против него.

Florida, Schießerei in einer High School (picture-alliance)Американскиот претседател Доналд Трамп им изрази сочувство на семејствата на загинатите преку Твитер, при што напиша: „Ниедно дете, ниеден професор и никој друг не треба да се чувствува несигурен во американско училиште.“ Претходникот на Трамп, Барак Обама, се залагаше за заострување на правото за носење оружје во САД. Дебатата постојано се разгорува поради постојаните слични инциденти во американските училишта.

Сподели: