Вести Свет Ударни вести

Земјотрес во Албанија со интезитет од 5,4 степени според Рихтер

Земјотрес со интезитет од 5,4 степени според Рихтер во 17.40 часот ја погоди Албанија.

Според Европскиот сеизмолошки центар, епицентарот е на 38 километри северо-источно од Тирана, и на 10 км источно од Бурел, на 10 километри длабочина.

Земјотресот се почуствува и во Македонија, во Косово, Србија и Црна Гора.

Сподели: