Колумна Текстови

Ајде да клекнеме на колена … – Ерол РИЗАОВ

Сподели:

Да не се делиме повеќе на ваши и наши, повика новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од улица во Струмица. Штета што не додава посилна поента, па да викне да престанеме да се делиме на предавници и патриоти. Изгледа му текнало дека тоа ќе беше ептен непристојно да ја деградира главната идеологија на сопствената партија. Со таа доктрина на непрекинато откривање непријатели ВМРО-ДПМНЕ воспостави 11 години режим кој ја спасуваше државата од домашни предавници и надворешни непријатели. Не беа тоа само ваши и наши, туку многу пострашно. Ептен го ублажи нивото на поделби Христијан Мицкоски.

Верувам дека во следниот јавен настап Мицкоски ќе ја појасни разликата меѓу неговите и приврзаниците на неговиот грчки колега Киријакос Мицотакис, кога велат дека договорот што го склучил Алексис Ципрас е големо предавство, бидејќи соседите добиваат сè, а Грција не добива ништо. А следбениците на нашиот Мицкотакис, викаат договорот што го склучи Зоран Заев е предавство: Грција не изгуби ништо, а Македонија изгуби сè. Од буква до буква исто обвинување во двете земји, само предавниците се различни, односно домашни. Демонстрантите во Грција прашуваат ако нашите соседи се Македонци, тогаш ние што сме. Не сакаат да бидат само Грци и Елини, туку и Македонци.

Знам дека во законите на Македонија има одредби кои санкционираат попречување на државните и националните интереси, за подривање на општествено-политичкиот и економскиот поредок и систем, ама не знам зошто јавните обвинители и институциите на правосудниот систем не гледаат опасност по интересите на државата од блокадите да не се остварат евроатлантските интеграции. Зошто попречувањето за навремено референдумско изјаснување на граѓаните не се третира како кривично дело и не се преземат постапки соодветни на законите. Доколку тоа е дел од парламентарната демократија, тогаш и Владата може да го попречи референдумот и да ја преземе целосно одговорноста за склучениот договор со Грција, а заедно со тоа да ја преземе и заслугата за членството во НАТО и почнувањето на преговорите за членство во ЕУ.

Колумната во целост прочитајте ја тука

Сподели: