Колумна Текстови

Претставата можеби е лоша, но затоа е скапа – Џабир ДЕРАЛА

Кампањата за претседателските избори можеби е лоша и невкусна, ама затоа е многу скапа. Изминува викенд на „централни“ митинзи , пред големото дерби со прво полувреме на 21 април и решавачко второ на 5 мај. Сложни сме јас и моите другарки и другари овие денови – ние сме публика на една евтина театарска претстава за […]

Колумна Текстови

АПАШААНА – Џабир ДЕРАЛА

Со горчина и не без тага, го гледам долгогодишниот пад на интелектуалците, уметниците, професорите… Нивното понижувачко сведување на обична черга за бришење на светнатите чизми на моќниците. Вчудовиден и згрозен сум секогаш кога ќе ги видам тие бедници со титули што, како послушни кучиња, се качуваат на бината (или на гајби) и ломотат пред камерите […]

Колумна Текстови Ударни вести

Шут политика – Мерсел БИЉАЛИ

Еднаш дворскиот шут на семоќниот Калиф Харун Ал-Рашид седнал на престолот на Калифот. Го виделе стражарите и скоро да го распарчат: – „А кој ти дозволи тебе будало да седнеш тука“? „Па, да знаете, од денес јас сум калифот на Абасида“ – одговорил шутот. Следел јак ќотек, па врескањето го слушнал и самиот Ал-Рашид. „Зошто […]

Колумна Текстови

Исчистете го фашистичкиот шљам од институциите! – Џабир ДЕРАЛА

Не ме чуди што во Македонија има вртоглава бројка од функционално неписмени, луѓе со затапен и заболен морал, лесни за манипулација и политичка лоботомија. Откако ќе им се исперат мозоците и ќе им се исчисти душата од морални и човечки скрупули, лесно е да се намалат до димензија на минијатурни шрафчиња во машинериите за социјален […]

Колумна Текстови

Незамисливата иднина на демократијата во Југоисточна Европа – Сабин Селими

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари. Годината е 2050-та. За време на неодамнешните европски парламентарни избори, една политичка кандидатка, наречена „Ева“, од земја од Југоисточна Европа која сега е дел од Европската […]

Колумна Текстови

Дваесет години затвор за попречување на правдата – Ерол РИЗАОВ

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски им должат јавна благодарност на премиерот Зоран Заев и СДСМ, на Специјалното јавно обвинителство и делот од судството што ја одработуваат најтешката работа од прогласувањето на независноста на државата. Преспанскиот договор со Грција, отстранувањето на блокадите за евроатлантски интеграции и чистењето на ВМРО-ДПМНЕ од криминалниот и компромитиран режимски врв се најголемиот […]

Колумна Текстови

Зошто ни е потребен нов закон за заштита од дискриминација – Билјана КОТЕВСКА

Предлогот за нов Закон за спречување и заштита од дискриминација ги решава неусогласеностите на претходниот закон со европските стандарди, вклучително и во врска со опсегот на лица кои ги штити и стандардите за Комисијата за дискриминација. На 19 јуни 2018 година, Владата го испрати Предлогот за нов Закон за спречување и заштита од дискриминација (Закон за недискриминација) […]

Колумна Текстови

СЈО КАКО ЖРТВЕНО ЈАРЕ – Георги АЈАНОВСКИ

Судбината на СЈО од неговото формирање од денес дава најсликовит приказ на состојбите во македонското правосудство, а со тоа и на односот на владејачките политички елити кон високоорганизираниот криминал во државата. Бевме сведоци дека овој институт уште од првиот ден беше изложен на фронтални напади од страна на тогашната владејачка партија, сега во опозиција, со […]

Колумна Текстови Ударни вести

ПРОЧКА- НИ ДОВОЛНА, НИТУ ВОЗМОЖНА! – Мерсел БИЉАЛИ

Малиот остров „Пито о ТеНехуна“ (папокот на светот), се наоѓа во средниот Пацифик, одалечен дури 3.600 км од најблиското копно – Чиле. Островот е познат и под името „Велигденски остров“ – по тоа што е откриен точно на Велигден од страна на холандскиот морепловец Јакоб Рогевен во 1722 година. Таму се наоѓаат голем број гигантски […]

Колумна Текстови

Заедничкиот кандидат само на хартија – Сашо Орданоски

Перверзна е врската на ДУИ со двете главни (условно речено) македонски политички партии: како што ВМРО-ДПМНЕ, како гумичка на врв од молив, му го трошеше кредибилитетот на ДУИ заради заедничката коалиција во, плус-минус, еднодецениското владеење; така сега ДУИ му го троши кредибилитетот на СДСМ во неполното двегодишно заедничко владеење. Во политичкиот брак со ВМРО, ДУИ […]