Спорт

Ако сте љубители на спортот ова за вас ќе биде богатство – Календар на сите спортски настани во 2023!

Сподели:

Сигурни сме дека љубителите на спортот тука ќе можат да најдат корисни информации за своите омилени спортски настани.

Доколку имате прашање, како на пример кога и каде некој спортски настан ќе се случува во 2023, ние ви го нудиме одговорот на тоа.

Ова е целосниот список на НАЈГОЛЕМИ СПОРТСКИ НАСТАНИ во 2023 година:

11 до 15 јануари – Фудбал – Суперкуп на Шпанија во Саудиска Арабија (Барселона, Реал Мадрид, Бетис, Валенсија)
11 до 29 јануари – Ракомет – Светско ракометно првенство во Полска и Шведска (МАКЕДОНИЈА дел од него)
6 до 29 јануари – Тенис – Австралија опен


23 до 29 јануари – Уметничко лизгање – Европско првенство во Финска
6 до 19 февруари – Aлпско скијање – Светско првенство во Крушевила и Мерибел
8 до 19 февруари – Биатлон – Светско првенство во Оберхоф
12 февруари – Американски фудбал – Супер Боул
14 февруари – Фудбал – Старт на нокаут фазата од Лигата на шампионите
17 до 19 февруари – Кошарка – НБА Ол-стар викенд 2023
18 февруари – Aтлетика – Светско првенство во крос кантри во Австралија
19 февруари до 5 март – Скијање во слободен стил и сноуборд – Светско првенство во Грузија
21 февруари до 5 март – Нордиско скијање – Светско првенство во Словенија
31 декември до 15 јануари – Рели Дакар
2 до 5 март – Атлетика – Европско првенство во сала во Истанбул
5 март – Формула 1 – Почеток на новата 2023 сезона – ГН на Бахреин
8 до 19 март – Тенис – Мастерс турнир во Индијан Велс
16 март – Фудбал – Конгрес на ФИФА во Кигали (претседателски избори)


19 март – Формула 1 – Гран при на Саудиска Арабија
20 до 26 март – Уметничко лизгање – Светско првенство во Јапонија
22 март до 1 април – Тенис – Мастерс турнир во Мајами
23 март – Фудбал – Почеток на квалификациите за ЕП
26 март – Мото ГП – Стартот на новата сезона – Големата награда на Португалија
28 март до 3 април – Европско првенство во борење во Будимпешта
2 април – Формула 1 – Големата награда на Австралија
2 април – Мото ГП – Гран при на Аргентина
8 до 16 април – Тенис – Мастерс турнир во Монте Карло
16 април – Мото ГП – ГП на САД
19 до 23 април – Гимнастика – Европско првенство во Турција
24 април до 7 мај – Тенис – Мастерс турнир во Мадрид
29 април – Фудбал – Финале на Купот на Франција
30 април – Формула 1 – Гран при на Азербејџан
30 април – Мото ГП – Голема награда на Шпанија
5 мај – Aтлетика – Дијамантска лига во Доха
6 до 28 мај – Велосипедизам – Џиро д’Италија
7 мај – Формула 1 – Големата награда на Мајами
7 до 14 мај – Џудо – Светско првенство во Доха
12 до 28 мај – Хокеј на мраз – Светско првенство за мажи во Финска
14 мај – Мото ГП – Голема награда на Франција
19 до 21 мај – Фајнл-фор кошаркарска Евролига во Каунас

пехар
21 мај – Формула 1 – Големата награда на Емилија Ромања
28 мај – Формула 1 – Големата награда на Монако
28 мај – Атлетика – Дијамантска лига во Рабат
28 мај до 11 јуни – Тенис – Грен слем Ролан Гарос
31 мај – Фудбал – Финале на Лига Европа во Будимпешта
1 до 18 јуни – Кошарка – НБА финале

NBA-Finals
2 јуни – Атлетика – Дијамантска лига во Рим
3 и 4 јуни – Ракомет – Фајнл-фор на Лигата на шампионите за женски ракомет во Будимпешта
4 јуни – Формула 1 – Шпанско ГП
7 јуни – Фудбал – Финале на конференциската лига во Прага
9 јуни – Состанок атлетика – дијамантска лига во Париз
10 јуни – Фудбал – Финале на Лигата на шампионите во Истанбул


11 јуни – Мото ГП – Голема награда на Италија
15 јуни – Aтлетика – Дијамантска лига во Осло
15 до 25 јуни – Кошарка – Европско првенство за кошаркарки во Словенија и Израел
17 и 18 јуни – Ракомет – Фајнл-фор ракометна Лига на шампиони во Келн
18 јуни – Формула 1 – Гран при на Канада
18 јуни – Мото ГП – ГН на Германија
22 јуни – Кошарка – НБА драфт
25 јуни – Мото ГП – Голема награда на Холандија
30 јуни – Aтлетика – Дијамантска лига во Лозана
1 до 23 јули – Велосипедизам – Тур д’Франс

тур де франс
2 јули – Формула 1 – Големата награда на Австрија
2 јули – Aтлетика – Дијамантска лига во Стокхолм
3 до 16 јули – Тенис – Грен слем Вимблдон
9 јули – Формула 1 – ГН на Британија
9 јули – Мото ГП – Гран при на Казахстан
14 до 30 јули – Водени спортови – Светско првенство во Фукуока
20 јули до 20 август – фудбал – Светско првенство за жени во Австралија и Нов Зеланд
21 јули – Атлетика – Дијамантска лига во Монако
23 јули – Атлетика – Дијамантската лига во Лондон
23 јули – Формула 1 – ГН на Унгарија
29 јули – Атлетика – Дијамантска лига во Шангај
30 јули – Формула 1 – Големата награда на Белгија

Фудбал – Суперкуп на Европа (датумот и местото на одржување допрва ќе се одредат) 

3 август – Атлетика – Дијамантска лига во Шенжен
3 до 13 август – Велосипедизам – Светско првенство во Глазгов
6 август – Мото ГП – Британско ГП
7 до 13 август – Тенис – Мастерс турнир во Торонто
14 до 20 август – Тенис – Мастерс турнир во Синсинати
15 август до 3 септември – Одбојка – Европско првенство во Белгија, Германија, Италија и Естонија
19 до 27 август – Атлетика – Светско првенство во Будимпешта
20 август – Мото ГП – Голема награда на Австрија
25 август до 10 септември – Кошарка – Светско првенство за мажи во Индонезија, Јапонија и Филипини
27 август – Формула 1 – Голема награда на Холандија
28 август до 16 септември – Тенис – Грен слем УС Опен
28 август до 16 септември – Одбојка – Европско првенство за мажи во Италија, Северна Македонија, Бугарија и Израел
31 август – Атлетика – Дијамантска лига во Цирих
3 септември – Формула 1 – Голема награда на Италија
3 септември – Мото ГП – Гран при на Каталунија
8 септември до 28 октомври – Рагби – Светско првенство за мажи во Франција
8 септември – Атлетика – Дијамантска лига во Брисел
10 септември – Мото ГП – Големата награда на Сан Марино и Римини
16 до 24 септември – Борење – Светско првенство во Белград
16 и 17 септември – Атлетика – Финале на Дијамантската лига во Јуџин
17 септември – Формула 1 – ГН на Сингапур
19 до 24 септември – Кану слалом – Светско првенство во Англија
24 септември – Формула 1 – Големата награда на Јапонија
24 септември – Мото ГП – Гран при на Индија
29 септември до 8 октомври – Гимнастика – Светско првенство во Белгија
1 октомври – Мото ГП – Голема награда на Јапонија
8 октомври – Формула 1 – ГН на Катар
15 октомври – Мото ГП – Голема награда на Индонезија
22 октомври – Формула 1 – ГН на САД
22 октомври – Мото ГП – Голема награда на Австралија
29 октомври – Формула 1 – Големата награда на Мексико
29 октомври – Мото ГП – Гран при на Тајланд
30 октомври до 5 ноември – Тенис – Мастерс турнир во Париз
2 до 5 ноември – Џудо – Европско првенство во Монпелје
5 ноември – Формула 1 – Големата награда на Бразил
12 ноември – Мото ГП – Голема награда на Малезија
12 до 19 ноември – Тенис – Завршен Мастерс во Торино


18 ноември – Формула 1 – Големата награда на Лас Вегас
19 ноември – Мото ГП – Голема награда на Катар
20 до 26 ноември – Тенис – Дејвис куп финален турнир во Малага
26 ноември – Формула 1 – Големата награда на Абу Даби
26 ноември – Мото ГП – Гран при на Валенсија
30 ноември до 17 декември – Ракомет – Светско првенство за жени во Данска, Норвешка и Шведска

The post Ако сте љубители на спортот ова за вас ќе биде богатство – Календар на сите спортски настани во 2023! first appeared on .

Powered by WPeMatico

Сподели: