Вести Македонија Ударни вести

Арсовски: Нема нов договор со Бугарија – преговорите се во тек

Сподели:

 

Портпаролoт на Владата, Душко Арсовски, денеска ја одржа редовната прес-конференција и информираше за одлуките од вчерашната редовна 24-та владина седница.

 

 

На прашање за актуелните разговори со Бугарија, портпаролот Арсовски повтори дека нема нов договор и дека Владата е подготвена да ги дообјасни прашањата што побудуваат определена загриженост во Софија, но дека никој нема право да преговара за идентитетот и за јазикот.

„Контактите и размената на идеи меѓу македонската и бугарската влада се во постојан тек. Двете страни се вложени во изнаоѓање решение. И за Северна Македонија и за Бугарија е особено важно да продолжи европската интеграција на регионот. Оттука, со оптимизам гледаме на можните решенија кои во исто време ќе ја обезбедат нашата европска иднина со целосно почитување на македонскиот идентитет“, потенцираше Арсовски.

 

Сподели: