Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бајден потпиша указ за санкции против Русија

Сподели:

 

Американскиот претседател Џо Бајден, синоќа потпиша извршна уредба со која се забрануваат инвестиции, трговија и финансирање, кои би ги извршувале граѓаните на САД со отцепените региони во источна Украина.

 

 

– “Потпишав извршна уредба за да се спречи Русија да профитира од сериозно кршење на меѓународното право”, напиша Бајден на Твитер.

Тој изјави дека САД ги продолжуваат консултациите со сојузниците, партнерите и со Украина за следните чекори.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки вчера најави дека Бајден ќе потпише декрет со кој „ќе се забрани какви било нови американски инвестиции, размена или финансирање” во проруските области Доњецк и Луганск.

МИА

Сподели: