Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Николовски: Започнуваме битка против криминалот и корупцијата

  “Во борбата против корупцијата никој не смее да биде заштитен, во секој еден случај мора да има одговорност, ќе бидам силен коректор кој ќе создаде пракса која ќе ги охрабри граѓаните, а функционерите ќе ги сфатат своите морални и етички одговорности“, изјави заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Постои решение со Бугарија – и двете земји ќе бидат победници

  “Ние остануваме пријателски насочени кон Бугарија, оти само со пријателство можеме да ги решиме сите проблеми. Со Бугарија сме сојузници во НАТО, имаме заедничка обврска и должност да ги подобруваме добрососедските односи и меѓусебната соработка. Правото на самоопределување и самоидентификација се темелни европски вредности. Посебноста на македонскиот јазик и идентитет се неспорен факт. Македонскиот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Врховен суд донесе одлука: 4 години затвор за Гордана Јанкуловска за предметот „Тенк“

    Врховниот суд денеска информира дека се одбиени жалбите поднесени од страна на осудените во предметот „Тенк“: Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски и ја потврди правосилната пресуда за предметот донесена од страна на Апелацискиот суд. Апелациониот суд Скопје откако делумно ги уважи жалбите на обвинетата Гордана Јанкулоска за предметот „Тенк“ и ја […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на Договорот за добрососедство

  Какви се реакциите на вашата партија во однос на меморандумот за којшто вчера слушна јавноста од страна на официјална Софија, којшто е испратен до останатите земји членки, за услови за да го наречеме процес на Македонија, дали тоа ќе ги наруши меѓусоседските односи и Договорот којшто е потпишан? Костадинов: Како сериозни политичари особено и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев-Мицотакис: Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво

  Премиерот Зоран Заев денеска имаше работна средба со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, која двајцата соговорници ја оценија како значаен и дополнителен придонес за унапредување на односите меѓу двете земји. На средбата, на која присуствуваа и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, заменик-претседателот задолжен за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕБОР и НЛБ Банка Скопје заедно со финансиски пакет за поддршка на конкурентноста и енергетската ефикасност

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и НЛБ Банка Скопје потпишаа договор за финансиски пакет од 8 милиони ЕУР за поддршка на македонските претпријатија. Финансискиот пакет се состои од: Кредитна линија од 5 милиони ЕУР од Програмата за поддршка на конкурентноста на локалните мали и средни претпријатија, за инвестиции за надградба на производните капацитети во насока на зголемена […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев во Атина: Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надминеме

  Премиерот Заев на конференцијата на „Економист“ во Атина: Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и заедно ќе ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност.     „Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО и МВР влегоа во фирми кои наменски отвориле портали за реклами на ВМРО-ДПМНЕ

  Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми коишто во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање. Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев за грчките медиуми: Должни сме да овозможиме развој на заедничките бизнис иницијативи и инвестиции

  Претставниците на медиумите од Грција и од регионот покажаа голем интерес за Северна Македонија и за постизборниот период, за време на дводневната работна посета на Атина и учеството на конференцијата на „Економист“ на тема „Европа: Зајакнување на кохезијата во турбулентни времиња“.     Во интервјуата за електронското издание на Си-еН-еН, за Топ Ченел од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СЗО: Ковид-19 е доказ за „колективната неспособност“ да се спроведат во пракса мерки за спречување

  Ако не научиме од коронавирусот и го примениме наученото во пракса со потребните ресурси и посветеност, следната пандемија, што сигурно ќе има, ќе биде многу повеќе опустошителна. Тоа се предупредува во извештај на Светската здравствена организација. Авторите на извештајот, насловен „Неорганизиран свет“, истакнуваат дека сегашната пандемија ковид-19 е доказ за „колективната неспособност“ да се […]