Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Промовиран проектот за реконструкција на Универзална сала

  Градот Скопје и Владата денеска го промовираа изведбениот проект за реконструкција на Универзалната сала, изработен од архитектот Бујар Муча. Овој култен објект ќе биде реконструиран во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед како симбол на обновата на постземјотресно Скопје. За проектот на денешната прес-конференција зборуваа градоначалникот Петре Шилегов, премиерот Зоран Заев […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Димитриевски: Љубчо Георгиевски да го врати македонското државјанство и да се извини на македонскиот народ

  Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на својот фб профил, реагираше на предлогот кој го даде поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за тоа како да се реши спорот со Бугарија. Тој напиша: “Акцискиот план кој што вечерва го предложи поранешниот Премиер Љупчо Георгиевски е срамен и понижувачки за Македонија и Македонскиот народ. Овие ставови директно ги […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Од утре стартува пописот, за првпат се попишува и дијаспората

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничка прес-конференција со Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симoвски ги претставија подготовките за старт на најважната статистичка операција за земјава – ПОПИСОТ 2021.     „Вчера свикав вонреден состанок со шефовите на сите Дипломатско конзуларни претставништва, каде издадов директни инструкции до целата дипломатска мрежа, целосно и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Зголемен е бројот на хоспитализации со присуството на „британскиот сој“ на вирусот

    Министерот за здравство д-р Венко Филипче, изјави дека зголемениот број на заразени лица со Ковид 19, последниве неколку дена се должи на присуството на „британскиот сој“ на вирусот, за кој е карактеристично тоа што многу брзо се шири.   Анализите на МАНУ ќе бидат објавени во наредните денови, а од приватната клиника Жан […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“Алкалоид” со 210 нови вработувања, со инвестиции во износ од над 1,5 милијарди денари

  „Алкалоид“ со 210 нови вработувања, со инвестиции во износ од над 1,5 милијарди денари и со раст на консолидираните продажби од 9% во периодот јануари-декември 2020 година.     Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-декември 2020 година, продажбите достигнуваат 9.188.259.186 денари, што е за 9% повеќе во споредба со истиот период од […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигна и втората пратка на вакцини од Србија за Македонија

  Денеска пристигна и втората пратка на вакцини од Србија. “Со овој чин на пријателство и добрососедство, а на иницијатива на премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги вакцинираме сите здравствени работници кои работеа и работат со КОВИД пациенти” – изјави министерот Филипче. “Досега 1.300 се вакцинирани и целата количина од 8.190 […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Борел: Ќе започнеме пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија

  Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел порача дека дека Европската Унија не се преправа оти го сака Западен Балкан во свои рамки, но и дека државите од тој регион „мораат да ја завршат својата домашна задача“ и да извршат реформи, пренесува „Дојче Веле“. „Морам да ја отфрлам идејата дека ние (ЕУ) се преправаме дека го […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска пристига втората пратка од 8.000 вакцини “Фајзер” од Србија

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од министерот за здравство на Република Србија Златибор Лончар кој ќе ја предаде втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата Фајзер, соопштуваат од министерството за здравство. Првиот контингент од 4.680 дози од Србија пристигнаа на 14 февруари, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција

  Пемиерот Зоран Заев, придружен од министерот за внатрешни  работи, Оливер Спасовски, и министерот за правда, Бојан Маричиќ,  вчера одржа прес-конференција на која ги соопшти деталите од акцијата после која осомничениот во предметот „Таргет-тврдина“, Сашо Мијалков, беше принуден да замине во Обвинителството за организиран криминал за да го подигне решението за притвор.   “Правдата е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот Филипче утре на граничниот премин Табановце ќе ја прими втората пратка вакцини од Србија

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утре на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од министерот за здравство на Република Србија Златибор Лончар кој ќе ја предаде втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата Фајзер.   Настанот ќе се одржи на меѓуграничниот премин на македонската и српската граница, каде се предвидени […]