Вести Свет

Бугарскиот премиер Петков денеска официјално ќе поднесе оставка

Сподели:

 

Бугарскиот премер Кирил Петков денеска ќе поднесе оставка, откако минатата недела беше изгласана недоверба на Владата.

По оставката, претседателот Румен Радев ќе се консултира со пратеничките групи во Народното собрание и потоа ќе даде мандат за составување нова влада.

Според бугарскиот устав, Националното собрание има право да направи три обиди за формирање на кабинет.

Сподели: