Алтернатива Настани

НАСТАНИ: Салаковски Езера 2180 мнв и Врв Убава 2355 мнв

Јакупица, 19 Јуни  На 19.06.2016 (недела) ДПС Трансверзалец Скопје организира искачување на Салаковски Езера (2.180 мнв) и Врвот Убава (2.355 мнв) на планината Јакупица. Салаковските езера претставуваат две глацијални езера на планината Јакупица во Македонија кои се наоѓаат на 2180 мнв. Станува збор за две езера кои се единствените постојани езера на овој масив. Наречени […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ – премиера на балетска претстава

МНТ, 19 Јуни  Bullfrogs Ballet Production & Bullfrogs Ballet School ја носат магијата на Шекспировата „Сон на летната ноќ“ во Македонскиот Народен Театар (МНТ). Билетите се во продажба на билетарата на МНТ. „Сон на летната ноќ“ е комедија која ги прикажува настаните околу свадбата на Војводата од Атина Тезеј и Кралицата на Амазонките Хиполита. Се раскажуваат […]

Алтернатива Настани

БЕГОВО ПОЛЕ – OUTDOOR PARTY 2016

Планинарски дом Караџица, 24 Јуни  Програма за Outdoor party “Begovo pole 2016” Петок- 24.06.2016 16:30- Собирање и поаѓање со организиран превоз, зборно место Железничка станица-Скопје (Транспортен Центар) 18:30-Пристигнување во Рибник Принц-С.Алдинци од каде по планинарска патека групата се упатува кон п.дом Караџица 20:00-Пристигнување во п.дом Караџица, сместување на гостите 20:30-Заедничка вечера 21:00-Проекција на краткометражен филм […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: КУРС ЗА ОНЛАЈН МАРКЕТИНГ – НАУЧИ СО РАБОТА НА РЕАЛЕН ПРОЕКТ

Public Room, 21 Јуни За прв пат се организира курс за Маркетинг каде ќе се работи на реален проект каде учесниците ќе имаат шанса сами да креираат маркетинг кампањи за реални примери и кoи ќе се бодуваат и натпреваруваат низ целиот курс. Најдобрите ќе бидат јавно прогласени и ќе добијат награда. На овој 4 дневен […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: КОНЦЕРТ НА JOHN NEWMAN

Арена Борис Трајковски, 21 Јуни Почитувани, Огромно задоволство ни е да ви најавиме дека после „One Republic“, кои публиката имаше можност да ги види во јуни 2015 година, Авалон продукција се погрижи Скопје, Македонија и целиот регион во 2016-та, да видат уште една голема и актуелна глобална музичка атракција. На 21 јуни во Скопје доаѓа извонредниот John […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: ENRIQUE IGLESIAS ВО СКОПЈЕ

 Спортски Центар Борис Трајковски, 20 Јуни МЕГА ПОЗИТИВНА БОМБА: СУПЕР ЕКСКЛУЗИВЕН КОНЦЕРТ НА КРАЛОТ НА ЛАТИНО ПОП МУЗИКАТА ENRIQUE IGLESIAS ВО МАКЕДОНИЈА!!! Почитувани, Огромно задоволство ни е да ве информираме дека Авалон продукција продолжува со објавата на големи и значајни музички настани оваа сезона во Македонија. Во рамки на историскиото концертно лето во Македонија, ќе се […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ: ЦРНО кЛЕТО

Летен Клуб Хавана, 18 јуни  Во летниот клуб Хавана на 18ти јуни – сабота, со почеток во 20:30 часот ве покануваме на “при-векејшнл полно-омастена мечл свирка” (3,5%) за да ја отпишеме сезонава како што е ред послем повеќебројните одлични настапи во Скопјево на нашите локални и неколку светски бендови кои несебично го докажаа својот убер […]

Алтернатива Настани

Лазар Ристовски како Цар Самоил во новиот филм на Митриќески

Познатиот српски актер, Лазар Ристовски ќе го игра ликот на Цар Самоил во новиот филм на Антонио Митриќески. Ристовски ја соопшти оваа информација во Охрид, каде учествуваше како ексклузивен гостин на „Охрид Филм Фест“– фестивал на ангажиран филм. Тој додаде дека за него е особена чест што ќе го игра Цар Самуил, затоа што и […]

Алтернатива Настани

ТРАДИЦИОНАЛНА ПЛАНИНАРСКА ЗАБАВА БЕЛИЧИЦА 2016

Беличица, 18 Јуни  Драги планинари и вљубеници во планинските убавини Пред 8 години сигурно бевме едни од првите кои се зафативме со организирање на Outdoor настани во нашата земја и тоа беа супер незаборавните забави на Бегово Поле .После 5 години убави незаборавни дружења од различни причини моравме да се повлечеме од Бегово Поле и […]

Алтернатива Настани

ФРАНЦУСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Кино Милениум, 15Јуни ПРОГРАМА ВО СКОПЈЕ Среда 15 јуни 2016, 20:30 ч. | Кино „Милениум“  Свечено отворање „ПАТОТ ЗА ИСТАНБУЛ“ / “La Route d’Istanbul””(2016) Режија: Рашид Бушареб Улоги: Астрид Ветнал, Полин Бирле, Абел Жафри Времетраење: 1ч. 38 мин. Четврток 16 јуни 2016  Професионални средби  11:00 ч. | Национална агенција за филм Претставување на Националниот центар за филм на Франција […]