Алтернатива Настани

Одбележан патрониот празник на детската градинка ,,Гоце Делчев” во општина Илинден

  Со прекрасно продготвена приредба, пред поголем број гости, меѓу кои и градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски, на свечен начин го одбележа 14-тиот патронен празник и 151 годишнина од раѓањето на Гоце Делчев.     Градоначалникот Георгиевски честитајќи им го патрониот празник на вработените, истакна дека градинката „Гоце Делчев“ уште од самото постоење претставува […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Никола Ѓуричко со ново Стендап шоу во Филхармонија

  Фестивалот „Таксират“ во соработка со „Скопје Комеди“ го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стенд-ап комичар – Никола Ѓуричко во Скопје! На 7 март во Филхармонија, Никола ќе настапи со својот нов стенд-ап материјал со наслов „SHOWBIZ“ (Шоубиз). По пауза од три години, 2023 тој ја започнува со многубројни успешни настапи и […]

Алтернатива Настани

Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран: Сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“ – Скопје

  Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ денес отвара уште една сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“ – Скопје опремена со рехабилитациско-рекреациска опрема и мноштво дидактички материјали и сензорни елементи. Проектот е финансиран од Европската Унија и го спроведуваат Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, заедно со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Започнува пријавувањето за 11-то издание на Авицена Женска трка

  Најголемата и најпозната трка за натпреварувачките од понежниот пол во земјата, Авицена Женска трка, на 9 април, 2023 (недела), ќе го оддржи своето 11-то издание во организација на Сојузот на спортови на Скопје и под покровителство на Град Скопје и Агенцијата за млади и спорт. Оваа трка ги поттикнува учесничките на здрав животен стил […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

КИЦ Тирана: Изложба на фотографии “StandWithUkraine” од Кристина Атовска

  Пред многубројни гости и дипломати од повеќе земји, вчеравечер во македонскиот Културно информативен центар во Тирана, новинарката и воен известувач од Украина, г. Кристина Атовска ја претстави својата изложба од нејзиното патешествие и воено известување од Украина, воедно прикажа трајлер за нејзиниот долгомотражен документар филм.     Украинскиот амбасадор во Тирана, господинот Володимир Шкуров, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Започна петтата сезона на Националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“

  Изминативе пет години преку оваа кампања се придонесе кон поврзување на лицата со ретки болести и нивните семејства, поддршка и помош во остварување контакти со семејства со кои би размениле искуства за својата состојба, не само низ Балканот, туку и низ целиот свет, порача претседателката на Здружението „Ретко е да си редок“, Гордана Лолеска […]

Алтернатива Настани

ЕДУИНО-ВЕБИНАР: Вклучување на деца бегалци, мигранти во образовниот процес

  Актуелната мигрантска криза неминовно ја отвори потребата за дополнителни вештини на едукаторите чиј професионален ангажман предвидува образование на деца бегалци, мигранти, лица без државјанство и баратели на азил. Вебинарот ќе биде можност слушателите да стекнат дополнителни знаења како и да добијат увид во стратегии за помош на оваа ранлива категорија со цел да се […]

Алтернатива Настани

“ГАЈРЕТ”: Концерт на Филхармонија посветен на Мојца Седеу

   Премиерна изведба во Македонија на концертот ГАЈРЕТ, кој е посветен на Мојца Седеу, 9 февруари во Филхармонија Диригент: Лубнан Баалбаки (Либан) Солисти : Мојца Седеу – удирачки инструменти Бурџу Карадаг – неи (Турција) Ајкут Коселерли – перкусии (Турција) Програма: Љ. Бранџолица: Концерт во два става за солист на удиралки и оркестар * Ф. Саj: […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

„Ви благодариме од срце! 1.372.550 денари донација за „СОС Детско село“

  „Ви благодариме од срце! 460 деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас“ – пишува на врамениот дрес кој Ракометната федерација на Македонија го доби од организацијата „СОС Детско село“ по повод примо-предавањето на донацијата.     Вкупниот износ кој е собран од продажбата на билети за хуманитарниот ракометно музички […]

Алтернатива Настани

Љубовни песни од Балканот “СЕВДА” во Филхармонија

  Љубовни песни од Балканот во аранжман на Дијана Имери Илкоска, 16 февруари, Филхармонија Диригент: Дијана Имери Илкоска Солисти: Божо Вречо – вокал (Босна и Херцеговина) Васил Хаџиманов – пијано (Србија)   „Свирајте ми тихо, тише“ (автор Тома Здравковиќ) солисти: Божо Вречо – вокал и Васил Хаџиманов – пијано „Севда“ (турска народна песна) солисти: Божо […]