Алтернатива Настани

„Литературни искри“: Поетско Гран При за Димитар Арнаудов

    Денес во Гостивар се одржа шестиот по ред Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“. На манифестацијата со свои стихови се претставија петнаесетина поети финалисти, а настанот беше заокружен со доделување на фестивалските награди.     Гран При годинава доби Димитар Арнаудов од Стојаково, Гевгелија. Првото место и припадна на Спасија Бежановска од Охрид, второто […]

Настани

Петто издание на ревијалната трка #ВозиПравоВозиЗдраво

  Ги повикуваме сите граѓани на Скопје кои сакаат низ центарот на Градот да ги возат своите велосипеди, ролерки, тротинети (електрични или обични), скироли и бебе колички да ни се приклучат на најмасовното возење по улиците ослободени од автомобили. Регистрирајте се веднаш тука: http://bit.ly/VPVZRegistracija Настанот ќе се одржува на 08.06 сабота со СТАРТ од 17 […]

Алтернатива Музика и Филм Статуси

Тамара Тодевска: Ве сакам и секој мој успех е наш заеднички успех!

Тамара на својот ФБ профил се огласи после враќањето од Израел со порака: “Драги мои, еве ме. Сеуште сум под импресии од она што ни се случи минатата недела. Немам зборови да ви опишам колку сум ви благодарна за љубовта, позитивната енергија и убавите зборови! Ве сакам бескрајно! Она што се случуваше изминатите две недели […]

Алтернатива Настани

Македонскиот бренд „Леона“ претставен на “World of Private Label”- најголемиот саем за приватни трговски марки

  Македонскиот бренд „Леона“, кој е препознатлив по своите слатки производи, вчера и завчера беше дел од „World of Private Label“, најголемиот саем за приватни трговски марки во светот.     Компанијата ЛИОН од Свети Николе на настанот, кој се одржа во центарот RAI во Амстердам, ја претстави својата линија производи „Леона“ која се состои […]

Вести Изјави Статуси Ударни вести

Кекеновски: Драг Димитриев немој со така евтини и проsирни финти

  Димитриев за Груевски: ,,Не можам да одземам нешто што не сум му дал”. КЕКЕНОВСКИ до ДИМИТРИЕВ:  “Пратенику Димитриев отвори го Деловникот и прочитај ги членовите 11 – 19. По поминати толку години во извршната и законодавната власт белким не заборави дека постои Верификациона комисија која на почетокот на конституирањето на секој состав на Собранието […]

Алтернатива Настани

МКЦ: Премиера на „СК2020” на Радован Петровиќ

  Премиера на краткиот игран филм на Радован Петровиќ  “Скопје 2020”, 21.мај, МКЦ – Кино Фросина, 20:00 часот Филмот ја третира темата на загадувањето и дилемата на едно македонско семејство дали да ја напушти државата. Филмот се снимаше оваа зима на локации во Скопје. Играат: Верица Недеска-Трајкова, Зоран Љутков, Ториан Азгоур, Анастасија Аневска, Катерина Коцевска, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Одбележување 70 години од основањето на УКИМ

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” – Скопје денеска со повеќе активности ќе ја одбележи 70-годишнината од основањето и 24.мај, Денот на светите Кирил и Методиј и патрониот ден на Универзитетот. Во универзитетскиот кампус ќе има молебен посветен на браќата просветители, со кој ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Делегации ќе положат цвеќе пред споменикот […]

Алтернатива Македонија Настани

ЦИВИЛ: Kреативна работилница „Заеднички против насилството“ во Велес

  ЦИВИЛ организира креативна работилница  „Заеднички против насилството“ во ОУД „Лазар Лазаревски“, Велес, утре, 21 мај, со почеток во 12 часот, како дел од проектот „Заедниците против насилниот екстремизам“. Работилницата е дел од заедничките заложби на ЦИВИЛ, основните и средни училишта од Велес, локална самоуправа  и полицијата за јакнење на јавната свест и граѓанска едукација на […]

Алтернатива Настани

Прва Парада на гордоста во Скопје во последната сабота од јуни

  Ирена Цветковиќ го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни. Со оваа најава Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција, истакнувајќи ја важната улога која медиумите ја имаат во заедничката борба за праведно општество во кое се почитуваат човековите права и слободи на сите граѓанки и граѓани, […]

Алтернатива Настани

AКУД „Мирче Ацев“ денеска одбележува 70 години од своето постоење

  Денеска во Домот на АРМ, Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ ќе одржи целовечерен свечен концерт по повод одбележување 70 години постоење од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. На концертот ќе настапат фолклорниот и хорскиот ансамбл на друштвото како и неговиот народен оркестар. Солистка ќе биде познатата пејачка Елена Петреска.   Во текот на следниот период […]