Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Mеѓународeн ден на образованието: Нова сензорна соба во ООУ „Видое Подгорец“ Струмица

  Богатство од стимулативни содржини во сензорната соба на ООУ „Видое Подгорец“ во Струмица, со која од денес, секојдневно ќе се обезбедува педагошка поддршка за учениците со образовни потешкотии.     Оваа активност се спроведува како дел од Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија, а оваа сензорна соба […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Традиционална крводарителска акција во чест на Тоше Проески

  По осумнаесети пат, Црвен крст на град Скопје и Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Гази Баба во соработка со ИТМ ќе ја организираат традиционалната крводарителската акција во спомен на роденденот на големиот хуманист и крводарител, Тоше Проески, кој за жал прерано го загубивме.   Крводарителската акција ќе се реализира на […]

Алтернатива Настани

КИНО УТРО од 24 до 28 јануари во КИНОТЕКА

  Со продолжувањето на зимскиот распуст, Кинотеката реши да ги почести најмладите посетители со уште филмска недела и својата програма КИНО УТРО ја надополни со нови филмски проекции кои ќе се одржат од 24 до 28 јануари. Овојпат на големото платно ќе можете да го погледнете филмот СТЕЛА, првиот македонски филм за деца, урнебесната комедија […]

Алтернатива Настани

“ФРАНЦУСКИ БАКНЕЖ” во Филхармонија

  ФРАНЦУСКИ БАКНЕЖ, 11 февруари Диригент: Емин Џијан Солисти: Оливие Самоилан – виолa (Франција) Бети Жардн – вокал (Франција) АНА КАП ТРИО (Франција) Артисти: Пјер Миле – труба Мануел Декок – виолина Жан Мишел Трото – хармоника     Програма: SURPRISE (Pierre Millet) POP OSLO (Pierre Millet) NIGHT DREAMS (Manuel Decocq) PLAÇOTANGO (Jean Michel Trotoux) […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Герасимовски-Ѓоргиевска: Бесплатни стоматолошки услуги за децата од социјално ранливите категории во Центар

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, оствари средба со првата дама, Проф. Д-р Елизабета Ѓоргиевска, која е раководител на катедрата за детска и превентивна стоматологија при Стоматолошкиот факултет на УКИМ, деканот Проф. Ќиро Ивановски и Проф. Д-р Сања Панчевска, продекан на настава при Стоматолошкиот факултет во Скопје.     Повод на средбата е проширување на […]

Алтернатива Настани

ИЗБОРОЛОГИЈА – Преку друштвена игра до поголема политичка едукација на младите

  Младите луѓе од Република Северна Македонија активно учествуваат во изборните процеси во земјава, покажуваат последните статистики според кои секој втор млад човек редовно гласа на избори (53%), а на последните парламентарни избори во 2020 година, гласале високи 74,7%. Сепак, од друга страна повеќе од половина од младите луѓе (56%) ретко или никогаш не ги следат и не се заинтересирани […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

МСУ стана членка на единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност „CIMAM“

  Музејот на Современа Уметност во Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност (CIMAM) во која членуваат директори и куратори од светски познати музеи, колекции и архиви за модерна и современа уметност.     Напорната работа, исклучителната посветеност и грижа за колекцијата, излегувањето од нашите граници на меѓународната сцена, […]

Алтернатива Македонија Настани Спорт

Продолжува навивачката зимска атмосфера пред Ист Гејт Мол

  Овие денови, навивачката еуфорија на фановите и вљубениците во ракометот се најголемата поддршка на македонските ракометари на Европското Првенство во ракомет 2022 во Унгарија и Словачка (Men’s EHF EURO 2022).     Пред Ист Гејт Мол посетителите на молот и фановите на македонската репрезентација, пред најголемиот ЛЕД екран во навивачка зимска атмосфера, деновиве му […]

Алтернатива Настани

ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД со работилница: Нов ГУП за зелено и хумано Скопје

  ЗЕЛЕН ХУМАН ГРАД организира дводневна работилница на 17 и 18 јануари во времетраење од 17:00 до 20:00 часот во салата за седници на Советот на Град Скопје во рамки на иницијативата „Нов ГУП за зелено и хумано Скопје“ на која гости-експерти од Р. Бугарија, Љубомир Георгиев и Калојан Карамитов, ќе може да ги пренесат […]

Алтернатива Вести Здравје Магазин Македонија Настани Ударни вести

Од 1 февруари започнува Националната кампања „Ги запознаваме ретките болести“

  Здружението „Ретко е да си редок“, Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“, во 2019 година го започнаа проектот „Ги запознаваме ретките болести“. Од тогаш, секоја година ја запознаваат јавноста со ретките болести во РС Македонија, со надеж дека преку ретките дијагнози сите заедно ќе успееме да го кренеме гласот за проблемите со кои […]