Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Формирана Работната група за изработка на нацрт – национална стратегија за развој на културата за 2018-2022 година

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски формираше Работната група за изработка на нацрт – национална стратегија за развој на културата за периодот од 2018-2022 година, во состав: Златко Теодосиевски, ликовен критичар и советник – куратор (координатор на работната група); Искра Гешоска, културен работник од „Јадро“- Асоцијација на независната културна сцена; д-р Валентина Поцеска, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на УЈП

Владата со одлука го промени на начинот за пресметка на персоналецот и за поднесување на пријавите. Од следната година граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на Управата за јавни приходи. Според новите прописи, УЈП ќе има обврска да ги собере сите податоци за остварените приходи на физичкото […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ СЕ ПОКЛОНИЈА НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

“-Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија”, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. -“Очекуваме секој да се вгради себеси во процесите кои испишуваат нова историја за Република Македонија”, истакна премиерот Заев […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ И БОРИСОВ ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Владата во Скопје го потпишаа договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Борисов ја предводи бугарска делегација, која два дена престојува во официјална посета на Македонија. Тој претходно оствари те-а-тет средба со Заев и беше пречекан со сите државни и воени почести. Договорот, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Борисов денеска ќе го потпишат договорот за добрососедство

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов денеска во Скопје ќе го потпишат договорот за добрососедство, пријателство и соработка, соопшти владината прес-служба. Борисов со владина делегација ќе пристигне во дводневна посета на Македонија, при што пред Владата ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, а потоа ќе следи тет-а-тет […]

Вести Изјави Македонија Топ теми

АНТОНИО МИЛОШОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ избра нов Извршен Комитет!

ВМРО-ДПМНЕ избра нов Извршен Комитет! Едногласната поддршка од Централниот Комитет е голема обврска. Чест ми е што во тимот ни се придружуваат докажани луѓе како – Проф. Драги Димитровски – Д-р Игор Николов , нефрологија – Проф. Христијан Мицкоски, ген.секретар – Зеќир Рамчиловиќ, пратеник – Александар Николоски, меѓ.соработка – Џери Наумов, странски инвестиции – Златко […]

Вести Македонија Топ теми

ХЕМОРАГИЧНА ТРЕСКА СО БУБРЕЖЕН СИНДРОМ – ИНФОРМАЦИИ ЗА ЈАВНОСТА

Соопштение на Министерство за здравство: ХЕМОРАГИЧНА ТРЕСКА СО БУБРЕЖЕН СИНДРОМ – ИНФОРМАЦИИ ЗА ЈАВНОСТА ОСНОВНИ ИНФОРМАЦИИ Хеморагичната треска со бубрежен синдром (ХТБС) припаѓа на групата на хеморагични трески, во која се вбројуваат и конго-кримската хеморагична треска, жолта треска, денга и слично. Сепак, според една карактеристика е многу различна од другите болести во оваа група – […]

Вести Македонија Топ теми

Нема службени возила и мобилни во кампањата за локалните избори

Парламентарните избори минатата година го означија почетокот на крајот на една тешка институционална и политичка криза, но означија и почеток на деблокирање на евроинтегративниот процес, изјави вицепремиерот Бујар Османи, пред почетокот на трибната посветена на имплементацијата на мерките од планот „3-6-9“ што се однесуваат на изборите и на изборниот процес. – Иако тие избори означија некаков почеток, […]

Вести Македонија Топ теми

МАНЧЕВСКИ: Новата Влада вработила вкупно 96 лица, додека само Груевски го советувале дури 86 луѓе

Од периодот од распишување на изборите до формирањето на новата влада биле вработени 7.708 лица во администрацијата – обвинува министерот за информатичко општество и адрминистрација, Дамјан Манчевски, кој најави дека инспектори ќе ги проверуваат овие вработувања. Манчевски кажа дека за два месеца новата Влада вработила вкупно 96 лица, бројка која се однесува на сите институции. […]

Вести Македонија Топ теми

Распишана меѓународна потерница за Грујовски и за Бошковски

Министерството за надворешни работи соопшти дека побарало од судот да се распише меѓународна потерница за Горан Грујовски и за Никола Бошковски откако попладнето Врховен суд ги потврди притворите од 30 дена за двајцата, но полицијата не успеа да ги пронајде. МВР денеска преку соопштение информираше дека по наредба од Апелацискиот суд, била распишана национална потерница […]