Вести Македонија Топ теми Ударни вести

„Диво Насеље“: Седум доживотни и 26 долгогодишни затворски казни за обвинетите

Седуммина обвинети за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година добија доживотни казни затвор, 13 обвинети добија по 40 години затвор, шестмина по 20 години, еден обвинет 18 години, двајца по 14 години, двајца по 13 години затвор и двајца по 12 години затвор. Ова се пресудите за 33 обвинети […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Зоран Заев: Двајца членови од Владата се под истрага

Активно се бориме против корупцијата и не случајно двајца членови на Владата веќе се под истрага, изјави денеска премиерот Зоран Заев на самитот Македонија 2025. Двајца членови на Владата се под истрага за корупција, обелодени денеска премиерот Зоран Заев кој учествува на дводневниот Самит „Македонија 2025“. Истрагата за две лица од Владата е покрената врз […]

Алтернатива Настани Топ теми Ударни вести

Даут пашин амам: Изложба на Петар Мазев

Даут пашин амам, 2 ноември 2017 година, 20:00 часот „Петар Мазев, 90 години од раѓање“ Петар Мазев е еден од најистакнатите претставници на македонското современо сликарство. Неговиот опус опфаќа широк распон на ликовен израз кој се движи од фигурација, преку енформел до карактеристичен ликовен ракопис кој ги обединува овие две ликовни експресии. Со оглед на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕК: Лидерите да се однесуваат одговорно, да ја зголемат довербата на граѓаните во државните институции и во политичките процеси

Локалните избори во Македонија им даваат чист мандат на новите градоначалници и советници за тоа како граѓаните сакаат да изгледаат локалните власти во нивните општини, оцени портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Според неа, акцентот сега треба да се стави на придвижување на реформската агенда насочена кон ЕУ преку инклузивен процес, во интерес на сите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ГРУЕВСКИ: Изборите беа валкана психолошка војна за втерување страв (ВИДЕО)

Најгледано видео последните 24 часа   Груевски не ги признава резултатите, бара предвремени избори   Груевски не ги признава резултатите, бара предвремени избори Груевски не ги признава резултатите, бара предвремени избори Geplaatst door Makfax op zondag 29 oktober 2017

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Промени во владиниот и во парламентарниот состав по локалните избори

Резултатите од двата круга од локалните избори во Македонија навестуваат промени и во владиниот и во парламентарниот состав. Неизвесно е исто така кои ќе бидат следните чекори и како ќе влијаат на Владата и на Парламентот синоќешните најави за непризнавање на локалните избори од страна на Алијансата на Албанците, која е дел од владината коалицијата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните ја потврдија победата на фер избори, од утре ја продолжуваме акцијата за живот за сите

Ова е голема победа на граѓаните на Република Македонија. Им честитам на сите граѓани за денешниот празник на демократијата. Имавме демократски, фер, чисти избори. Имавме избори што се вистинска слика за волјата на граѓаните. Резултатот во вториот изборен круг беше очекуван и за нас и за нашиот политички противник, но и за граѓаните. На денешниот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

“Пукнатини” во рамките на ЕУ поради потресот во Каталонија

Пратеникот од Лапонија, Мико Карна, изјавил дека финскиот парламент ќе поднесе предлог да ја признае самостојноста на Каталонија. Карна, кој е од редовите на владејачката Партија на центарот, која ја предводи премиерот Јоха Сипила, и честитал на Каталонија откако регионалниот парламент во петокот изгласал отцепување од Шпанија. “Ако Финска официјално ја признае Каталонија како нова […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Распуштена каталонската влада: Шпанија официјално воведе принудна управа во Каталонија

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој ја распушти владата на регионот Каталонија, откако регионалниот парламент прогласи Каталонска република, односно независност од Шпанија, јавија светските медиуми. Парламентот на Каталонија исто така е распуштен, според гласањето на Сенатот на Шпанија, кој изгласа овластувања за шпанската влада да преземе директна контрола врз сепаратистичкиот регион, односно ја укина автономијата и […]