Вести Македонија Топ теми

РСЕ: Могерини и Хан го поздравија доделувањето на мандатот на Заев

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев пренесе Радио слободна Европа. „Се надеваме дека овој конструктивен дух ќе продолжи да преовладува, за земјата конечно да […]

Вести Македонија Топ теми

Заев: Новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија

„Мандатот го добив и очекувам многу наскоро да ја составам новата влада. Како мандатар и иден премиер, се обврзувам дека новата влада ќе гради граѓанска, унитарна и европска Македонија. Сите сили ќе ги насочиме кон тоа да изградиме праведна и правна држава“, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава откако го доби мандатот за составување […]

Вести Македонија Топ теми

Зоран Заев доби мандат за формирање Влада

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. – Пречките за состав на Владата се отстранети. Денеска пристапуваме кон исполнување на член од Уставот за определување на мандатар за состав на Владата, рече во краткото обраќање претседателот Иванов.   Зоран Заев се […]

Вести Македонија Топ теми

Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран Заев

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска, во 12 часот, ќе го врачи мандатот за составување влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11. декември, ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, но не успеа да договори владина коалиција со албанските партии. СДСМ, кој на изборите освои 49 пратенички […]

Вести Македонија Топ теми

СДСМ: Миноски ќе го објасни и денешното ново задолжување на граѓаните од 10.4 милиони евра повеќе од потребното, на денови пред новата Влада!

Техничкиот министер за финансии, Кирил Миноски мора да им објасни на граѓаните зошто денеска ги задолжи граѓаните на Р.Македонија за 10.4 милиони евра повеќе од потребното, на денови пред формирањето на новата Влада. На денешната аукција на домашни хартии од вредност, Министертсвото за финансии запиша нов долг од 20.9 милиони евра, иако за враќање оваа […]

Вести Свет Топ теми

Евростат: Пад на цената на електричната енергија во земјите од ЕУ

Според податоците објавени од страна на генералниот Директорат на Европската Комисија за статистички информации (Еurostat), цените на електричната енергија за домаќинствата во Европската Унија (ЕУ) се намалија во просек за 2,3 проценти, меѓу втората половина на 2015 година и втората половина на 2016 година, пренесува Anadolu Agency (AA). Според Евростат, цените сега изнесуваат 20,5 евра […]

Вести Свет Топ теми

ВОА: Вонредна седница на ОН за Северна Кореја

Состанокот го побараа САД, Јапонија и Јужна Кореја откако Пјонгјанг вчера лансираше балистички проектил, и тоа на невообичаено голема височина, пренесува ВОА. Советот за безбедност на ОН утре се подготвува да одржи вонреден состанок за најновиот ракетен тест на Северна Кореја. Состанокот го побараа САД, Јапонија и Јужна Кореја откако Пјонгјанг вчера лансираше балистички проектил, […]

Вести Македонија Топ теми

ОЈО разоткрива организиран криминал со перење пари

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за сторени кривични дела – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и Перење пари од член […]

Вести Македонија Топ теми

Македонија од денеска останува без градоначалници

Денеска истекува мандатот на градоначалниците и на советниците во општините, а локални избори сè уште не се распишани. Ппретседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за денеска закажа состанок на претставниците на пратеничките групи кои треба да се договорат за законски измени за евентуално продолжување на нивниот мандат и за распишување на локалните избори. ЗЕЛС […]

Вести Македонија Топ теми

Џафери: Обврска на партиите е да најдат консензус за нов датум за локалните избори

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на брифинг со новинари истакна дека политичките партии мораат да најдат заедничко решение и да се договорат за нов датум за одржување на локалните избори, пред тој да свика седница на која ќе се измени Изборниот законик. Иако претходно Џафери рече дека на првата наредна седница ќе се формира владата, тој […]