Вести Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски го претстави предлог Граѓанскиот буџет на МВР за 2022

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на прес-конференција го претстави предлог Граѓанскиот буџет на Министерството за внатрешни работи за 2022, кој целосно ги одразува заложбите и приоритетите на Министерството за внатрешни работи – континуирано системско реформирање на полицијата, преку етаблирање на принципите на владеење на правото во сферата на безбедноста, како еден од круцијалните […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишана декларација за унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарските здруженија од Западен Балкан

  Денес во Собранието на РСМ се одржа регионалната конференција на тема ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” која беше во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Собранието на Република Северна Македонија. Целта на оваа Регионална конференција е да се унапреди дијалогот помеѓу пратениците од националните […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски именува претседател и членови на Комисијата за помилување и на Комисијата за одликувања и признанија

  Претседателот Стево Пендаровски донесе одлука за составот и за именување претседател и членови на Комисијата за помилување. За претседател на Комисијата за помилување е именувана Уранија Пировска, а за членови се именувани Фехми Стафа, Љубомир Јовески, Љубомир Михајловски, Темелко Ристевски, Ерол Рушид, Томислав Кежаровски, Божин Аврамовски, Сафет Aлиу, Зора Митиќ и Билјана Петковска. Уранија […]

Вести Македонија Ударни вести

158 санкционирани возачи во Скопје: 13 без возачка дозвола и 5 технички неисправни возила

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 67, 13 санкции за возење без возачка дозвола, 5 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири санкции […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Оставката на Заев денес пред Извршниот и Централниот одбор на СДСМ

  Вечерва ќе се одржи седницата на Централниот одбор на СДСМ, на која се очекува да биде разгледана оставката на претседателот на партијата Зоран Заев. При констатирање на оставкатаа, започнува постапка за избор на нов претседател на партијата, кој според Статутот на партијата, се предвидува рок од 15 дена за распишување внатрепартиски избори за избор […]

Вести Македонија Ударни вести

Зоран Петровски е новиот претседател на Управен Одбор на АДИНГ

  Зоран Петровски дипл.инж.архитект, е новиот Претседател на Управен одбор и генерален директор на АДИНГ АД Скопје. Станува збор за првиот и долгогодишен соработник на досегашниот носител на оваа прва функција во компанијата Благоја Дончев, кој воедно е еден од најсикусните кадри на компанијата. Зоран Петровски на оваа функција доаѓа од долгогодишната позиција на заменик […]

Вести Македонија Ударни вести

Исплатата на пензиите за ноември ќе се врши од утре, 26 ноември

  Владата го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 25 ноември, врз основа на што деловните банки ќе можат да обезбедат пензионерите да може да располагаат со ноемвриските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 26 ноември. Владата им препорачува […]

Вести Македонија Ударни вести

СЗО: Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?

  Овој извештај претставува прва сеопфатна анализа на финансиската заштита во здравствениот систем во Северна Македонија. Го опфаќа периодот од 2006 година до денес. Врз основа на микроподатоци од годишни анкети за потрошувачката на домаќинствата, кои ги спроведува Државниот завод за статистика, клучните наоди во извештајот се следниве. Во 2018 година, околу 4% од домаќинствата […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Суспензии за царински службеници за неевидентирање излез на автобусот од Беса транс

  Во врска со информациите изнесени во јавноста во однос на надлежностите на Царинската управа на Република Северна Македонија при контрола на влез и излез на возила и превозници кои вршат меѓународен слободен превоз на патници, како и за постапувањето по конкретниот случај, ве информираме за следното: Согласно член 49 од Законот за превоз во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сарафов ја отфрла верзијата за туби со гориво во автобусот кој изгоре на автопатот „Струма“

  Според директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов, на првата прес-конференција по случената трагедија кај „Струма” главниот сомнеж за несреќата укажува дека најверојатно се работи за човечка грешка која што ја отежнале и несоодветните обележувања на автопатот. Досегашната истрага води кон тоа дека повеќето патници во автобусот починале од задушување со чад, како […]