Вести Македонија Ударни вести

Случајот „Триста“ ќе го суди Лидија Петровска

Судијката Лидија Петровска е назначена да го води случајот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Петровска, која веќе суди два предмети по обвиненија на СЈО, случајот „Триста“, како што информираат од Кривичниот суд, го добила преку автоматизираниот компјутерски систем за управување со судски предмети (АКМИС), а почетокот на судењето го […]

Вести Македонија Ударни вести

НБРМ: Одземена дозволата за работа на штедилницата „МАК БС“

Со решение на гувернерот на Народната банка на Република Македонија бр. 30679 од 3 октомври 2017 година, на Штедилница „МАК БС“ ДОО Скопје ѝ е одземена дозволата за основање и работење заради нејзина преобразба во финансиско друштво. „Врз основа на издадена дозвола од страна на Министерството за финансии, овој субјект ќе продолжи да работи со […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата ја укина наградата на ВМРО

Министерството за култура достави предлог на седница на Владата оваа година да не биде доделена наградата „23 Октомври“. Владата го усвои предлогот врз основа на информацијата дека на комисијата за доделување оваа награда мандатот ѝ завршил во февруари оваа година и дека претходната влада не повела постапка за формирање нова. Поради оваа ситуација, биле пробиени […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Заеднички со општините ќе работиме на подобрување на условите за живот на граѓаните

Секоја општина е важна за да се завршат промените што започнаа на 11 декември и за да докажеме дека власта е кај граѓаните а не кај политичарите, порача потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски на синоќешниот митинг во општина Зелениково. Потпретседателот Спасовски порача дека Владата предводена од СДСМ работи во интерес на сите граѓани, ги остварува […]

Вести Македонија Ударни вести

Борисов: Грција и Македонија да најдат решениe, како што тоа го направиja Софија и Скопје

Грција и Македонија треба да најдат решение за меѓусебниот спор како што тоа го направија Софија и Скопје, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. – Треба да се најде решение меѓу двата народа, така како што ние го најдовме, бидејќи Грција ќе ги блокира за НАТО и за ЕУ, истакнува Борисов во изјава за „Труд“, одговарајќи […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Иванов по изборите ќе предложи наследници на Габер и на Старова

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, своите предлози за именување на двајца судии во Уставниот суд, на местата на Наташа Габер-Дамјановска и на Гзиме Старова, чиј деветгодишен мандат истекува в сабота, ќе ги достави до Собранието по локалните избори, велат за „Мета“ од кабинетот на Иванов. „Претседателот на Република Македонија ќе достави предлог до Собранието на […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресврт во случајот “Монструм”

Јавната обвинителка Лилјана Спасоска на вчерашната јавна седница за случајот „Монструм“ во Врховниот суд побара укинување пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд и враќање на предметот на повторно судење. Врховниот суд на јавна седница ги разгледуваше жалбите на шесттемина осудени за доживотните затворски казни што им ги одреди Основниот суд Скопје 1, а кои […]

Вести Изјави Став Ударни вести

Офелија ДИМКОВСКА: Жената да се обиде да не биде огорчена или едноставно отфрлена, откако и самата си се отпишала или си ги прибрала нозете да не и чекорат предалеку

Ја следам кампањата за локални избори колку што ми дозволува трпението и интелигенцијата, но по едно прашање не можам да се воздржам. Двете огромни партии со членство колку пола Македонија, не најдоа повеќе од една жена да ја кандидираат за градоначалник. Којзнае дали им е познато дека Токио, Париз , Сиднеј, Стокхолм, имаат жени градоначалнички. […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР најостро ги осудува сите облици на насилство, а особено во текот на изборната кампања

Во врска со вчерашниот случај на физичка пресметка помеѓу повеќе лица, кој се случи на ул. Гвадалахара во населбата Шуто оризари, Министерството за внатрешни работи информира дека веднаш по добиената пријава за нарушување на јавниот ред и мир, преземени се мерки за расчистување на кривично-правниот настан. Идентификувани се и повикани на разговор пет лица кои […]

Вести Македонија Став Ударни вести

DW: Македонското здравство станува опасно по живот!

Раката на претходната власт сѐ уште оперира во здравството, но нивното наследство не е единствениот виновник за актуелниот хаос и трагедии, предупредуваат упатените, пишува Дојче веле. Наместо промени, нови скандали – повторно со трагични последици. Македонското здравство никако да крене глава од хаосот кој наместо да се средува и натаму само ја „билда“ црната статистика. Еден […]