Вести Македонија Ударни вести

ДИК со герила акција во Охрид и Струга: “Ти си на ред! Гласај безбедно!”

  Државната изборна комисија со голема одговорност ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните Предвремени парламентарни избори 2020. Со герила акција, за првпат досега, екипата на ДИК ги посетија Охрид и Струга. На плоштадите од двата града беа поставени две големи поставки од големо стаклено ѕвоно и гел за дезинфекција со цел да […]

Вести Македонија Ударни вести

Резултатите од изборните анкети медиумите може да ги објавуваат најдоцна до 9 јули

    Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги потсетува радиодифузерите дека резултатите од испитувањата на јавното мислење во врска со предвремените парламентарни избори, согласно Изборниот законик може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот определен за одржување на изборите, односно најдоцна до 24 часот на 9 јули 2020 година. „При објавување […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Со субвенцинирање на плати досега вработени 1.346 лица

        Активните програми и мерки за вработување и во услови на криза им овозможуваат на компаниите полесно да ангажираат работници. Пазарот на труд функционира и покрај економските предизвици, вработувањата не се запрени. Над илјада работни места се поддржани само со една мерка од Оперативниот план за вработување “Субвенционирање на плати“ , за […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: 78 нови случаи, 5 починати и 172оздравени од коронавирусот

  Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 26 -Куманово 4 -Дебар 1 -Штип 17 -Тетово 9 -Струга 3 -Битола 1 -Охрид 1 -Гостивар 5 -Крива Паланка 1 -Кочани 1 -Пробиштип-3, -Виница 1 -Свети Николе 5 Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, […]

Вести Македонија Ударни вести

Рочиштето „Монструм“ одложено – обвинителот Бубевски позитивен на коронавирус

Судењето за „Монструм“ продолжува на 26 август, откако денешното рочиште е одложено поради најавено отуство на надлежниот јавен обвинител, соопштија од Кривичниот суд. Обвинителот Гаврил Бубевски од поранешниот тим на СЈО е позитивен на Ковид 19. Тој заедно со обвинителката Фатиме Фетаил се обвинители во случајт „Монструм“. Фатиме Фетаи претходните денови ималао контакт со Бубевски, […]

Вести Став Ударни вести

КОВИД-19 во Косово: еден вирус и двајца премиери – Исак Воргучиќ

  За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со КОВИД-19, што воопшто не ги спречува политичките противници да се занимаваат помалку со здравјето на граѓаните, а повеќе со продолжувањето на политичките препукувања. Новиот вирус, кој го започна своето смртоносно патување во Кина кон крајот на минатата година, пристигна на Косово во првата […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на средба со млади: Грантови до 15.000 евра за отворање своја фирма

  Носителот на кандидатската листа за пратеници во изборната единица 2, Оливер Спасовски имаше средби со млади во општината Бутел. На средбите се разговараше за проектите и мерките коишто се досега преземени и ќе се преземат во новиот четиригодишен мандат, за перспективна, сигурна иднина на младите, по европски стандарди, дома. „СДСМ со коалицијата Можеме креира […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Со помош на ЕУ ќе се инвестира во кадар и опрема во интензивните одделенија

  На средбата во Охрид со специјализантите и младите лекари, министерот за здравство Венко Филипче ги истакна и можностите кои се нудат на јавното здравство преку усогласувањето со законодавството на Европската Унија, како и новите можности кои ги нудат програмите. Во таа насока тој истакна дека преку ИПА 3 – инструментот за првпат има средства […]

Вести Свет Ударни вести

Германската армија почна со обука на службени кучиња за откривање на коронавирусот

  Германската армија почна со обука на службени кучиња за откривање на инфекција со коронавирусот, пренесува МИА. Бундесверот и Фондацијата на ветеринарната висока школа (TiHo) од Хановер во моментов ја тестираат можноста кучиња да бидат обучени за откривање на коронавирусот. Во проектот се користат германски овчар, Кокер шпаниел и ретривери. Се поаѓа од тоа дека […]

Вести Став

Зекири до Чаирчани: ДУИ да ги остави граѓаните сами да одлучат за кого ќе гласаат

  „Чаир се менува благодарение на Владата предводена од СДСМ и претседателот Заев. Ако споредиме како беше Чаир за време на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и времето на СДСМ разликата е голема. Главните патишта кои не се рехабилитираа со години, сега се изградени со стандарди. Чаирчани почувствуваа како е државата да се грижи за секој“, рече […]