Вести Изјави Македонија Ударни вести

Вархеји: Опозицијата ги премина границите на цивилизиран начин на водење политика

  Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, во интервју за „Еурактив“, на опозицијата во Северна Македонија ѝ порача дека при дебатата во Собранието за Европскиот предлог за почеток на преговорите за членство во ЕУ, ги преминала границите за европски и цивилизар начин за водење на политика. „Ова е момент за отрезнување за Северна Македонија, но и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Зибери: Продолжување на рокот за внесување за неевидентираните лица во матичната книга на родените

  Од предметното работење и спроведеното истражување, народниот правобранител Насер Зибери информира дека констатирал бројни проблеми во спроведувањето на Законот за неевидентирани лица во матична книга на родените, како што се: недоволна информираност на овие лица за начинот на поднесување на барање до Управата за водење на матични книги, недоволна обученост и оспособеност на овластените […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Им оддаваме почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

  “Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста”, порача претседателот Владата Димитар Ковачевски, по повод одбележување на годишнината од скопскиот земјотрес што се случи во 1963 година. „На денешен ден во 1963, во точно 5 часот и 17 минути, накратко […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес

  Денеска се одбележуваат 59 години од земјотресот, кој на 26 јули 1963 година, во 5 часот и 17 минути, катаклизмично го сруши Скопје. “Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес од 1963-та.   Оваа незаборавна трагедија е потсетник дека најважна е нашата безбедност и дека само заеднички можеме да ја […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Мицкоски-Орбан: Во ЕУ со зачувување на идентитетските обележја

  Заедно со потпретседателот Александар Николоски, денеска во посета на Будимпешта остваривме средба со премиерот на Унгарија и претседател на партијата ФИДЕС, Виктор Орбан, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот официјален ФБ профил.   “На средбата се разговараше за ЕУ интеграциите на Македонија. Го истакнав ставот на ВМРО-ДПМНЕ и на македонскиот народ, дека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бектеши: Не очекува многу тешка и непредвидлива зима

  „Не очекува многу тешка и непредвидлива зима на енергетски план која не зависи само од Северна Македонија или од земјите од регионот, туку зависи од тоа како ќе се одвива ситуацијата со војната во Украина. Рестрикции на електрична енергија не се очекуваат, дури и доколку имаме забрана за увоз на електрична енергија и гас […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Маричиќ: Скринингот ни ја дава сликата за следните реформски чекори

  Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се обрати до јавноста преку прес- конференција на која го објасни процесот на отпочнување на преговорите за полноправно членство на Република Северна Македонија во Европската Унија. – Досега преземените чекори од Северна Македонија се цврста основа за подобро справување со предизвиците што ќе […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе расправа за референдумот

  Претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека Извршниот комитет ќе расправа и ќе се произнесе по повеќе точки меѓу кои и предлогот за референдумско изјаснување како и анализа на актуелната политичко економска состојба во државата. “Денеска имаме седница […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе оди до крај – моментaлно средба на стручни тимови од „МАЛМЕД“ и „Жан Митрев“

  Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот на прес-конференција информира дека моментно е во тек состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот за здравство, во 11 часот ќе одржи прес-конференција за случајот “Жан Митрев”

  Министерот за здравство Беким Сали денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да објави повеќе детали за случајот со Клиничката болница „Жан Митрев“. Министерот информираше дека е пратен допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“ и дека Агенцијата за лекови […]