Вести Изјави Македонија Ударни вести

Груби: Нема повеќе време, или сте за или сте против Европа

  Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска учествуваше на годишната владина конференција „2023 година на нови можности за економски развој и европски интеграции”. „Политиката на нашата Влада е храбра и прогресивна, политика на нула проблеми со соседите и целосно регионално и евро-американско партнерство. Додека пак, […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЌЕ СЕ ФОРМИРА МАКЕДОНСКИ ФБИ

  – Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме. Криминалот е навлезен во сите пори на општественото живеење. Народот не може да создаде толку колку што власта може да растури и украде“, рече пратеникот Павле Трајанов, предлагач на законот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Да не се блокираат патиштата на 4 февруари

  “Нема никаква потреба од какво било организирање на граѓаните за блокади на патиштата или ноќни стражи на денот на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев, затоа што тука се институциите на системот”, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по повикот на социјалните мрежи упатен до граѓаните на 4 февруари да ја блокираат […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

  “Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!” – изјави утрово министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.          “Во никој случај и од било кого, најмалку некој што доаѓа од надвор. Ние сме гостопримилив народ, кој знае да укаже чест и почит, но мора да бидат возвратени. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Милошоски до Ковачевски: Како го коментирате повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија?

  Во последните денови гледаме дека ескалираат односите помеѓу Бугарија и Македонија. За жал страната која што е оштетена во оваа ескалација е Република Македонија, чувствата на граѓаните но и европската перспектива на државата. Затоа моето прво прашање до претседателот на владата е поврзано со заседанието на советот за национална безбедност кај претседателот Пендаровски на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Храната за полициските службеници е поквалитетна и за 30% поевтина

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието на Република Северна Македонија, во врска со јавната набавка за обезбедување на храна за полицијата, истакна дека МВР веќе даде одговор до јавноста дека за оваа јавна набавка нема апсолутно ништо спорно од процедурален и законски аспект. „Направена е врз основа на […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

МНР: Софија потклекна на провокациите, неосновано е повлекување на амбасадорот

  Министерството за надворешни вработи со внимание ги следи изјавите и активностите кои доаѓаат од Република Бугарија и со жалење констатира дека последните активности на официјална Софија, не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи; напротив, тие претставуваат потклекнување кон провокациите на оние кои сакаат да ги нарушат напорите на двете […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Гир: Изјавата на Џамбаски за Пендаровски е неприфатлива

  Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на европратеникот Ангел Џамбаски. “Она што го прави, што го зборува и заканите што ги  упатува Ангел Џамбаски не се позиции ниту пак вредности за кои се залага Европската унија. Изјавите на Џамбаски кон претседателот Стево Пендаровски, може да се третираат како закана”, изјави евроамбасадорот Гир. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Европско парламентарно мнозинство ќе ја осигура европската иднина

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во интервјуто за најновиот број на српскиот дневен весник „Политика“ изрази очекување за натамошен напредок во европските интеграции, потсети дека мнозинството граѓани дадоа поддршка на проевропски политички субјекти кои составија проевропска Влада и сакаат мудро лидерство кое води напред, а не политичари кои мислат само на себе.     […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Македонскиот јазик е признат во ЕУ, пред нас е шансата за членство до 2030

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во интервјуто за српскиот дневен весник „Политика“ посочи дека денес македонскиот јазик е заштитен и рамноправно признаен меѓу европските јазици, а евро-перспективите се достижна цел до 2030 година, што е резултат на вистинските патриотски политики што ги застапуваат тој како премиер и проевропската Влада. „Македонскиот јазик и македонскиот идентитет […]