Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈАНИ МАКРАДУЛИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “Лошо прочитан памфлет напишан од штабот на ВМРО-дпмне. Хорхе потврди дека е партиски послушник од најпонизен вид, човек срам за институцијата, срам за професорската фела. За жал слика на општеството кое владее со Мк 10 години. Особено загрижува тезата дека Хорхе, кој во меѓувреме нема ниту Поддршка во Собранието, е […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ

ПОВТОРНО за ,,АМАЛИТЕ НА ТУЃИОТ СРАМ“ Во неделата навечер одбрана квази вмровска елита на коктел и фанфари во Музејот на ВМРО. Дотерана во тоалета по најнова мода и намирисана со најскапи парфеми. Вчера измачени ,,амали на туѓиот срам“ приморани на улица на +45 степени, без вода да вршат притисок врз судот за ослободување на осомничениот […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Не ме плашат лисици и влечење по земја, ме плаши помислата на уште десет години под Груевски. Како човек кој знае што се’ се има случено во нашава држава, кои кривични дела ги има сторено власта и кои докази постојат за тоа, јас не можам да седам мирен. Нема да бидам послушен и доцилен граѓанин, […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МАЈА ПАВЛОВСКА

Во последниве неколку години, а особено откако преку аудио снимките на опозицијата се разоткри на кој начин владеела оваа власт, се повеќе слушам од мои сограѓани дека им е срам. Не, драги мои. Срамот не е наш! Срамот останува како печат во душата на сите оние кои ја донесоа нашата прекрасна земја до ова дереџе. […]

Изјави Македонија

ФРОДЕМ: Што прославува ДПМНЕ?

По повод денешната помепзно најавување на прославата на 26 годишнината на ВМРО ДПМНЕ, сакаме таму присутното членство и врхушката јавно да ги запрашааме Дали знаат што прославуваат?. Доколку се дојдени на прослава на ВМРО ДПМНЕ тогаш треба да занаат дека го утнале денот од причина што роденденот на ВМРО ДПМНЕ беше на 17 јуни. Оваа […]

Изјави Македонија

Величковски: Без одвојување на партијата од државата, нема одвојување на насилството од изборите

Упадот на обезбедувањето на Груевски во ТВ21 покажува какви „брзи“ избори не очекуваат, оцени претседателот на Либералната партија, Ивон Величковски. – За оваа сегашната немам намера да трошам Ваше време, но очигледно е дека и „техничката“ Влада учество на министрите на СДСМ не промениле ништо во функционирањето на институциите. Затоа, без одвојување на партијата од […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЗДРАВКО САВЕСКИ

“Преговорите не смеат да започнат без активно учество на протестното движење во нив! Барањето на Протестирам за задолжително вклучување на граѓанскиот сектор во процесот на решавање на кризата не смее да се кажува со половина уста! Туку да се инсистира на тоа. Ако самите се задоволуваме со маргинална улога, треба да се чудиме зошто елитите […]

Изјави Македонија

Стеријовска: На 19-ти јуни граѓан(к)ите ќе ја земат правдата во свои раце!

Шарената револуција го започнува последното одбројување. Во разговор за ЦИВИЛ Медиа,Ирена Стеријовска, една од најшарените револуционерки, која секојдневно со својот активизам придонесува кон ширење на идејата на Шарената револуција, информираше за активностите предвидени за следните денови. „Овие два дена продолжуваме со одбројувањето. За денеска организираме протест, утре блокади на мостовите во Скопје. Ние одбројуваме, иако […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: Волфганг Ишингер

” -И членката на ЕУ, Грција, некогаш мора да направи мал чекор на компромис, за земјата Македонија конечно смее да се вика онака, како што според мене и треба да се вика, имено – Македонија!”

Изјави Македонија

ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА – ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Уставниот суд продолжува во својата улога на instrumentum operandi на бандата на власт. Иницијативата за СЈО не е поставена на утрешниот дневен ред на Судот и се уште нема информација кога би била. Груевски и неговото злосторничко здружение со години го користат судот само како алатка за извршување кривични дела. По дефиниција, instrumentum operandi е […]