Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: МЕНДУХ ТАЧИ

“По средбите на македонските политички лидери со германскиот специјален преставник Јоханес Хајндл и со заменичката на државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, работите околу можните решенија за излез од политичката криза и датумот за избори ќе станат поизвесни. Странските преставници кои посредуваат во решавањето на кризата треба да имаат поцврст став, да не ги толерираат разните […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА

„Не треба да бараме нов договор, туку треба да го реализираме постојниот. Нема време за губење. Целта ни е да завршиме, а не да одложиме. Важно е да има фер и демократски избори со реформирани медиуми и со прочистен избирачки список. Значи, да профункцинираат сите елементи од Договорот од Пржино. Точно е дека побаравме специјално судско […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ДАМЈАН МАНЧЕВСКИ

„Стратегијата на СДСМ за средбата со германскиот пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, е одамна позната и јасна. Барањата за реформи во медиумите, Уставниот суд да се произнесе за СЈО и за владење на правото се одамна познати. Мислам дека конечно в среда, на состанокот на работната група со ДИК, би требало да има некакво решение за […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЉУБЕ БОШКОСКИ

“Ви гарантирам дека во затворите има и доживотно осудени луѓе, за кои не е докажано делото. Тоа е сериозен проблем со кој е соочена Македонија, проблем кој очекувам дека ќе биде решен и сериозно сфатен, а за мојот случај други зборуваат. Посебно сакам да зборувам за тие луѓе што останаа во „Идризово“ и во другите затвори низ […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ВЕЛИМИР СТОЈКОВСКИ

„Длабоко сум загрижен од информациите кои беа објавени во медиумите за случувањата со студентските избори, кои беа под секое достоинство, како и употреба на полициски сили со оклопни возила во академски студентски избори. Поради тоа, упатувам апел до сите студенти, членови на СПУКМ, членови на Студентскиот пленум, членови на студентски иницијативи и други форми на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ

– “Партиите разговараат и има контакти меѓу претставниците на политичките партии на разни теми. Јас се надевам дека кога ќе оценат самите партии дека постои суштина и оправданост, ќе дојде до лидерска средба. Како претседател на Владата, јас апелирам до сите партии да имаат максимална конструктивност за побргу да заврши оваа политичка криза, која има негативни […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЏЕС БЕЈЛИ

–” Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и во ЕУ. Тоа значи да се работи за решавање на политичката криза на Македонија, за зајакнување на владеењето на правото и на демократските институции како што е наведено во Договорот од Пржино. Тие напори доминираа по вестите, но […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЗОРАН ЗАЕВ

„Кризата во земјава треба час поскоро да заврши. Неопходно е обезбедување на владеење на правото и реализирање на регуларни, фер и веродостојни избори преку исполнување на сите услови. Потребна е влада што успешно ќе спроведе фер избори, на кои граѓаните ќе имаат доверба дека ќе ја обезбеди нивната слободна волјата во целост и ќе го гарантира нивното […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈАГОДА ШАХПАСКА

” Новороденчиња  умираат, родилки умираат, дијабетичарите немаат инсулин, болните од рак не ги добиваат најновите генерации лекови, по клиниките нема основни медицински материјали, амбулантите се руина, а власта на Груевски со ребалансот на буџетот крати 570 милиони денари за здравството!  Оваа лицемерна власт наместо да  гради болници и амбуланти, крати 250 милиони денари за изградба […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ИЛИЈА ДИМОВСКИ

– “Јавната тајна дека на дел од факултетите во Скопје и дел од професорите во Скопје, постои чување на монополот, чување на фамилијарните релации и потврдената фактичка состојба со акцијата на Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи со која што беа уапсени видни професори од Економскиот факултет во Скопје, ни дава право да кажеме […]