Вести Македонија Ударни вести

ИЈЗ: Македонија е во фаза на широка трансмисија

  Заклучно со 12 септември во Македонија од ковид-19 починале 6.277 лица, а според извештајот на Институтот за јавно здравје, меѓу нив се 31 здравствен работник, седум трудници и пет пациенти кои се воделе како реинфицирани. На 8 април 2021 година во земјава се регистрирани најголем број смртни случаи од ковид-19, дури 49.       Од регистрираните смртни случаи од ковид-19, најголем дел се на возраст […]

Вести Македонија Ударни вести

Над 400 поими и дефиниции за родова еднаквост достапни и на македонски јазик

    Од денеска на македонските граѓани им се достапни повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост. Европскиот институт за родова еднаквост (ЕИГЕ) ги преведе Поимникот и Речникот кој ги содржи сите синоними и сродни концепти и на македонски јазик. Целта на Поимникот и Речникот со македонски зборови е заедничко […]

Вести Македонија Ударни вести

Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

  Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заедничка седница на владите на РС Македонија и Република Косово

  Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, денеска е домаќин на Владата на Република Косово која во полн состав денеска пристигна во Скопје, предводена од премиерот Албин Курти по повод одржувањето на заедничката меѓувладина седница.     Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот колега Албин Курти на платото пред Владата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопје е подготвено за Европската недела на мобилност

  Градоначлникот Шилегов ја потпиша пристапницата кон Европската недела на мобилност 2021, со што и официјално започна ЕНМ 2021, под мотото „Движи се одржливо, остани здрав“.     – На наше големо задоволство Град Скопје по 11-ти пат се вклучува во редот на градовите кои ја одбележуваат Европската недела на мобилноста со богата агенда исполнета […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

РСБСП: Иднината на одржливата мобилност е во твои раце! Вози Велосипед!

  „Европска недела на мобилност” e активност, односно кампања која  на иницијатива на Европската комисија, се спроведува секоја година,  во периодот од 16 до 22 септември. Кампањата има за цел промоција на алтернативни форми на мобилност како што е пешачењето, велосипедизмот Согласно тоа, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во наредните 7 дена […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод големиот еврејски празник Јом Кипур

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка до припадниците на Еврејската заедница во Република Северна Македонија, по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур. “Дозволете од име на Собранието на Република Северна Македонија и од мое лично име да упатам искрени честитки по повод големиот еврејскиот празник – Јом Кипур, со срдечни желби за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Зошто да поднесам оставка? За да дојдат Мицкоски и Села?

  “Немам дополнителен коментар на изјавите на Села. Само ќе прашам зошто? Должен е да каже зошто. Ако не каже, тогаш тоа е желбата за пуста власт”,  изјави денес премиерот Зоран Заев од Сарај, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали ќе поднесе оставка од функцијата. Премиерот потенцира дека Села и Мицкоски ќе дојдат на […]

Вести Македонија Ударни вести

Учество на министерот Нуредини и Пендаровски на климатскиот самит во Глазгов

  Климатската акција и одржливиот развој на РС Македонија беше темата на разговор на средбата на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, со претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на Конференцијата за клима #COP26 која ќе се одржи во ноември годинава. Република Северна Македонија се обврза на сериозна климатската заложба со ажурираниот Национално […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 335 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден, Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 335 возачи. Од нив, 20 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а […]