Вести Македонија Ударни вести

За економските мерки граѓаните може да се информираат на 0800 00 207

  Владата донесе одлука за возобновување на Националниот контакт центар, на кој преку бесплатната телефонска линија 0800 00 207, граѓаните во директна комуникација со операторите, кои се професионалци од соодветните институции, ќе може да добијат информации за економските мерки кои ги носи Владата за справување со кризата предизвикана од коронавирусот (КОВИД-19).     Националниот контакт […]

Вести Македонија Ударни вести

38 и 39 годишните битолчани кои починаа, во Болница биле донесени во многу тешка состојба

  Вчера меѓу шесте починати битолчани имаше и двајца на 38 и 39 години. За нив од Министерството за здравство велат дека двајцата пацинети во Битолската болница биле донесени во многу тешка состојба. „Двајцата пациенти во Болницата во Битоа се донесени во многу тешка состојба. 39 годишниот пациент, 12 дена се лекувал сам дома, со […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Охрид: Граѓаните да се вклучат во креирањето на Општинскиот буџет за 20121 година

      Со цел да се креираат соодветни проекти кои ќе се финансираат од општинскиот буџет за 2021 година, Општина Охрид веќе десетина дена преку соодветна дигитална алатка поставена на општинската веб страница „Вклучи се-Граѓански буџет“ прибира идеи и предлози за решавање на приоритетни потреби и проблеми на граѓаните. Оваа дигитална алатка годинава се имплементира за […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски за ДВ: Историјата не се повторува, дури ни како фарса

  Бугарското вето за почетокот на македонски преговори со ЕУ предизвика тектонски потреси на релација Скопје-Софија. Со претседателот на државата, Стево Пендаровски, разговаравме за сите аспекти на тој чин, но во атмосфера на уште еден тектонски потрес – оној што во јавноста го предизвика интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција Бгнес. Декларацијата на бугарското […]

Вести Македонија Ударни вести

Јованоски: Состојбата со коронавирусот во Прилеп е алармантна

  „Со цел да ја превенираме и запреме застрашувачката тенденција на ширење на заразата, на седница на Општинскиот кризен штаб донесовме заклучок да побараме од Главниот кризен штаб, заострување на мерките и воведување на дополнителни рестриктивни мерки, кои ќе се однесуваат на целата територија на општина Прилеп. Во очекување на одговор на нашето барање, како […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Македонскиот јазик, државотворноста и идентитетот не можат да бидат пречка за интеграција со Унијата

  “Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да ги решаваме билатералните прашања билатерално, без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ. Македонскиот јазик и самоопределување, државотворноста и идентитетот ниту можат да бидат пречка за интеграција со Унија, која почитува […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бранко Црвенковски: Сопартијци, оградете се од ставовите на Зоран Заев!

  Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен претседател на СДСМ, упати јавно обраќање до раководството и до членовите на СДСМ, кое го објавуваме во целост: “Почитувани сопартијци, Во изминативе 7 години решив да не бидам на било каков начин присутен во политичката јавност во Македонија. За таквото однесување имав повеќе причини, […]

Вести Македонија

Најавени законски измени за поголема безбедност на новинарите

  На 24. ноември се одржа вебинар на тема: „Изменување и дополнување на Кривичниот законик: Решение за зајакнување на безбедноста на новинарите“ во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и заедничката акција на ЕУ и Советот на Европа „Слобода на изразување и слобода на медиумите во Северна Македонија (ЈУФРЕКС)“. Главниот заклучок од настанот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Прецизно ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам во разговор со бугарските соговорници

  “Во сите мои јавни настапи јасно кажувам дека антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите. Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам кога разговарам со моите […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ: Време е да создаваме историја која создава иднина за идните генерации

  По повод реакциите за интервјуто на премиерот Зоран Заев, дадено за бугарскиот медиум БГНЕС, Заев се обрати до јавноста: “Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска […]