Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев пописот го разбира како политичка алатка за исплата на политичките концесии кои го донесоа на власт

  Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја одредува насоката во која ќе се движат државните политики. „Во Република Македонија, Зоран […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Потреба од државна стратегија за еко-туризам и алтернативни форми на туризам – Љупчо ЈАНЕВСКИ

Глобализацијата и динамиката на живеење во последните две децении создаде менување на навиките кај туристите кои поради своите потреби го избегнуваат концептот на долги летни одмори, прилагодувајки ги обврските спрема неколку кратки одмори на нови неоткриени дестинации. Токму потребата од истражување и патување во места кои не се познати го создадоа тематскиот туризам кој се […]

Вести Македонија Став

Попис ќе има во 2020: Во подготовка и спроведување на пописот вклучена е и Евростат

  Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис. Цели 11 години на власт ВМРО ДПМНЕ не успеаја да организира попис. Дури и оној што го започна, поради политички игри го прекина […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Стоилковски: Без консултација можно е ВМРО-ДПМНЕ да го бојкотира пописот (ВИДЕО)

  Зоран Заев продолжува со практиката на трговија со највисоките национални и државни интереси само за да се задржи што подолго на власт. Овој пат одлучи шверцерски, без консултации да изготви закон за попис на кој што по испробан рецепт му стави европско знаменце, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. – Заев со тоа ги […]

Вести Македонија Став

СДСМ: Со Европска младинска картичка, бројни поволности за младите

  СДСМ продолжува со вистинска грижа за младите. Создаваме и реализираме квалитетни младински политики во интерес на младите. Започнува реализацијата на проектот „Европска младинска картичка“ која ќе ги доближи младите до европските услови и вредности. Сите млaди лица на возраст од 15 до 29 години ќе можат аплицираат и да ја добијат оваа картичка која […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СТАВ: ЈАС СЕПАК СУМ ОПТИМИСТ – Мерсел БИЉАЛИ

Став: Мерсел Биљали, по повод изјавата на премиерот Заев: Би заменил две Нобелови награди за датум за преговори со ЕУ Мислам дека тука влогот е оргомен, а и моралната димензија на владата и нејзиниот прв човек. Заев поминувал неколку пати низ деветиот круг на пеколот на Данте и ќе биде катастрофа ако не го добие […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Новите бомби на „Ел Чека” не потекнуваат од СЈО

  „Во врска со написите во повеќе медиуми, како и различните толкувања на вчерашната изјава дадена од страна на специјалниот јавен обвинител, ѝ појаснуваме на јавноста дека новообјавените разговори објавени од Фејсбук профилот со псевдоним „Ел Чека” не потекнуваат од СЈО. Во оваа смисла, ја уверуваме јавноста дека сите аудио материјали со кои располага ова […]

Вести Став

Марихуаната треба да се легализира, со цел да се конзумира помалку, а не повеќе – Кристијан Фидановски

  Кристијан Фидановски Единствениот начин легализаторскиот табор да допре до мнозинството граѓани е да ги убеди дека забраната на марихуаната не е само финансиски и логистички неисплатлива, туку и контрапродуктивна. За разлика од забраната, легализацијата на марихуаната значително ја намалува нејзината атрактивност, но и нејзиниот потенцијал за зависност и штетни ефекти.     Кај нас, […]

Вести Македонија Став

ЗНМ и СЕММ: Медиумите да не учествуваат во ширење нетрпеливост и омраза

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика на медиуми во Македонија (СЕММ) остро го осудуваат експлицитниот говор на омраза кој беше присутен и пренесен во дел од медиумите во државата, а по повод прославата на победата на ракометниот клуб „Вардар“. Особено сме загрижени што дел од медиумите, неколку денови наназад, со […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЦИВИЛ свири крај за расипништвото и бара укинување на привилегиите

  Трибината КРАЈ ЗА РАСИПНИШТВОТО (#КрајЗаРасипништвото) во организација на ЦИВИЛ, ќе се одржи утре (среда, 5 јуни) во клубот Менада во Стара Чаршија, со почеток во 17 часот. Поканети се сите заинтересирани граѓанки и граѓани, медиуми, политичари и функционери. ЦИВИЛ ги третира еднакво сите, така што нема посебни покани и протокол, туку самото соопштение може да се смета […]