Став

ЛЕВИЦА: 25 години осиромашување и обесправување на работниците!

Наместо полни со оптимизам и позитивни чувства да ја одбележуваат 25-годишнината од независноста на Република Македонија, мнозинството граѓани воопшто немаат причини за славење. Нивниот живот станува сè потежок, не можат да си дозволат многу нешта што претходно можеа и единствениот спас што многумина го гледаат е заминувањето од земјата засекогаш. 25 години осиромашување и обесправување […]

Став

ПЛУСИНФО: 5 години подоцна: A failed state – Денко МАЛЕСКИ

Македонија е неуспешна држава – a failed state. Дваесет и пет години по прогласувањето на независноста, тоа мораме да си го признаеме. Пропадната земја која веќе нема енергија да се носи со одговорностите на една суверена демократска држава, зашто ја потроши на лични и политички пресметки за власт и за пари. Го пишувам овие шокантни зборови […]

Став

DW: Четврт век економско „тапкање“ на дното

Од распаднат систем, преку болна транзиција, до „економско чудо“ но само на хартија! Македонија за 25 години независност економски постигна малку, но пропушти многу, коментираат упатените! „Каде сме 25 години по независноста? На почеток! Во 90-те работев во ФАС 11 октомври, склопував автобуси и земав 300 марки плата. Сега сум во Ван Хул, исто така […]

Став

ФРОДЕМ: ОЧЕКУВАМЕ СЈО ДО КРАЈ ДА БИДЕ ДОСЛЕДНО, ПРАВИЧНО И ОБЈЕКТИВНО

ФРОДЕМ изразува загриженост од постапувањето на Специјалното јавно обвинителство во случајот „Шпион“. СЈО согласно законот требаше да изнесе и предложи нови факти и околности поврзани со прислушуваните разговори со кои ќе побара овој монтиран случај да се врати на повторно судење пред првостепениот суд. За жал, тоа не го стори. Оваа процедурална обврска ја имаше […]

Став

Шапуриќ: Спречување на масовна и безмилосна сеча на шумите на планината Скопска Црна Гора

На последната седница на Советот на град Скопје, во рамките на советничките прашања, советникот од Либерално демократската партија, која делува во рамките на советничката група на Сојзот на иднината, професор Д-р Зоран Шапуриќ, во рамките на прашањето до градоначалникот на град Скопје, Коце Трајановски напомена дека на  штетите од  поплавите од невремето што го погоди […]

Став

DW: Полицискиот трилер на ДПМНЕ – Јасна КОТЕСКА

Во неделава што е зад нас, а по долги месеци неизвесност, конечно е договорен датум за предвремените парламентарни избори на 11 декември, како обид за излез од македонската политичка криза. Колумна на Јасна Котеска Пред да преминеме кон суштинската анализа на неделава, кон прашањето: што всушност се случи неделава во МВР – македонската јавност, паралелно […]

Став

ФРОДЕМ: ГРУЕВСКИ И СПАСОТ НА СОПСТВЕНАТА КОЖА

-“Не поминаа ниту 12 часа од постигнувањето на договор за избори, Груевски го покажа своето вистннско лице и неговото сваќање за „фер и демократски” избори.” По којзнае кој пат го прекрши договореното. По денешното експресна одлука за избор на нов министер за внатрешни работи и разрешувањето на директорите за јавна безбедност и безбедност и контраразузнавање […]

Став

ЦИВИЛ: За Уставниот суд традицијата сѐ уште е пред човековите права-МАРИЈА РИСТЕСКА

„Уставниот суд има многу ограничена улога. Иако има можност да се јави како негативен законодавец, да укине или поништи закон, тоа го прави многу ретко, односно само во 18 отсто од случаите. Главно се самоограничува и се воздржува, особено за заштита на човековите права. Во овој дел го ограничува и Уставот, само три човекови права […]

Став

РСЕ: Меркел призна грешки во справувањето со мигрантите

 – Германија и другите земји на Европската унија ги затворија очите за бегалската криза која премногу долго трае на надворешните граници на Унијата. Ова го изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во интервју за денешното издание на Зидојче цајтунг. Таа оценува дека мигрантите уште долго време ќе бидат предизвик за ЕУ. Меркел, која се соочува со […]

Став

ЦИВИЛ: Кога „човечињата“ ќе зачекорат низ коридорите на правдата -Џабир ДЕРАЛА

Дали некогаш сте помислиле зошто не ви одговарам на гнасните лаги и навреди кои ги кажувате за мене и за луѓето со кои го делам моето животно и работно опкружување? Морам да признам, главна причина е што многу ретко ве читам. Најчесто слушам за вас кога ве споменуваат во вицеви и анегдоти. Не би сакал […]