Став

Политичарите и граѓаните кои НЕ заминуваат од Омелас – КАЛИНА МАЛЕСКА

Калина МАЛЕСКА Во својот расказ „Оние кои заминуваат од Омелас“, Урсула Ле Гвин го опишува среќниот живот на граѓните од утопискиот град Омелас. Улиците се големи, жителите се богато облечени, домовите се пространи, нема сиромашни, сите имаат сè што им е потребно, сите се среќни. При крајот на расказот, опишана е цената за оваа среќа: […]

Став

ЗА ВИСТИНАТА – АЛЕКСАНДАР ЛИТОВСКИ

             „Само вистината е убава.“  –  Рене Декарт Има ли на овој свет искреност? Постои ли ВИСТИНАТА? Ваквите прашања нужно треба да бидат поставени, оти како што одамна констатирал умниот Блез Паскал, постојат разни степени на омраза кон вистината. Денес пак, многу нешта покажуваат дека живееме во свет заболен од „синдромот Минхаузен“, во свет […]

Став

Одговорноста за последиците од „природниот феномен“ – МИРОСЛАВ ГРЧЕВ

Во својата зрела возраст, кога сакаше да ме омекне и развесели, мајка ми евоцираше спомени за моите клептомански нагони што ги покажував во најраното детство, некаде зад недогледот на моите сеќавања, на возраст од две, три години. Лоповскиот нагон кон мали, непотребни, но светликави дребулии, најмногу се пројавувал кога мајка ми одела со мене на […]

Став

ЦИВИЛ: Нема оправање на овој тип држава – Сашо ОРДАНОСКИ

Политичкиот аналитичар д-р Сашо Орданоски, во рамките на редовните видео-анализи при проектот на ЦИВИЛ за изборно набљудување – „Напред!“, го анализира нефункционирањето на системот за време на поплавата во Скопје и околните населени места. Кои се причините за тоа и што треба да се направи? – анализира д-р Орданоски, врвен аналитичар и универзитетски професор: Последните настани околу поплавите покажаа […]

Став

ФРОДЕМ: ГО ПОВИКУВАМЕ РЕЖИМОТ ДА ИЗЛЕЗЕ ОД ПОД ШИНЕЛОТ НА ОПАСНАТА КОЛЕКТИВНА НЕОДГОВОРНОСТ

Основно за секоја власт е да биде отчетна и одговорна. Тоа значи дека мандатот кој е добиен од граѓаните не е бланко, туку дека секојдневно треба да се потврдува. Отсуството на отчетноста значи непочитување на уставниот поредок. Уставот го задолжил Собранието да бара отчет од функционерите во извршната власт. Слаба законодавна власт значи отсуство на […]

Став

ПРИЗМА: До гледање до следната поплава – Катерина БЛАЖЕВСКА

Прашањето на политичка одговорност за последиците од поплавите, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, го оцени како „нецивилизациско и неодговорно во вакви моменти“. Всушност, тој и не кажа ништо ново, бидејќи цела недела неговата партија ја тера водата на таа воденица – сега не е време за критика и барање одговорност туку за помош на настраданите. […]

Став

НЕМА ОБДУКЦИЈА ЗА ДА СЕ ИЗВЛЕЧАТ ОД КРИВИЧНА ОДГОВОРНОСТ! – Јасминка АНГЕЛОВА

Почитта кон жртвите нѐ обврзува да бараме одговорност. Правната држава подразбира одговорност. Дваесет и два човечки животи однесени во пороите не може да се премолчат. Повторно нема одговори на клучните прашања што се случи и како загинаа луѓето во невремето, од што починаа, на кој начин, каде ги најдоа, што е причината за смртта, природна […]

Став

КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА СИНОЌЕШНАТА ГОЛЕМА ПОПЛАВА НА ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ? – Проф. Ивица Милевски

Професорот Ивица Милевски од Институтот за географија на Природно-математичкиот Факултет во Скопје, на ИГЕО портал даде свое видување за причините за големата поплава што синоќа однесе дваесетина животи во Скопје. Тој укажува на проблемот со оголените падини на Скопска Црна Гора, запуштените дренажни канали, преголемата покриеност со бетон на Скопје, но и отсуството на солидна […]

Став

ЦИВИЛ МЕДИА: Престанете со трка по политички поени и санирајте ги последиците од поројниот дожд!

  ЦИВИЛ – Центар за слобода упатува сочувство до семејствата на загинатите и на сите настрадани од синоќешниот пороен дожд и големото невреме. ЦИВИЛ повикува и на итна реакција и на солидарност на граѓанките и граѓаните за помош на семејствата на загинатите, повредените и на сите кои претрпеа штети. Катаклизмичните сцени од улиците на македонската […]

Став

DW: „Македониум“: една слика – илјада зборови!

И дождот кој вчера обилно му го „честиташе“ празникот на Крушево, откри дека тој многу побрзо влегува во споменикот „Македониум“, отколку оние што треба да ги санираат последиците од него Катерина БЛАЖЕВСКА Една слика – илјада зборови! Оваа омилена реченица на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера блесна во сиот „сјај“. […]