Став

РСЕ: Да си ги измериме маските и лицемерието – Соња СТОЈАДИНОВИЌ

Важни се само два моменти. Освестеноста на народот кој почна сè покритичен да биде и похрабар, и внимателноста на оној следен кој ќе дојде во фотелјата да не ги повторува истите практики како претходниот, пишува Соња Стојадиновиќ, магистар по меѓународна политика во младинската он-лајн колумна на Радио Слободна Европа. Кога би имало светски натпревар во […]

Став

ПРИЗМА: „Димна“ бомба пред храмот на богот Јанус -Катерина БЛАЖЕВСКА

  А власта преку овој случај покажува дека нема апсолутно никаква намера да се менува ни самата, а камоли да спроведува некакви темелни системски реформи. Покажува дека нејзиниот менталитет на промовирање апсолутна безгрешност и неказнивност за неа, се концесионирани и зацементирани за век и веков. Тоа значи дека и натаму не планира да си го […]

Став

ПРИЗМА: Стаса Гогољ. Нека влезе – Сашо КОКАЛАНОВ

Се раскажува дека во една прилика на вратата на тогашниот министер за образование и наука, Абдилаќим Адеми, затропала неговата секретарка, ја подотворила и ја протнала главата низ отворот. „Си извинувам, господин министер, само да ве известам дека ви стаса мејл.“ Адеми без да ја погледне одговорил: „Нека влезе“. Откако му објаснила дека мејлот веќе е […]

Став

ЕРОЛ РИЗАОВ: Молба до Груевски

Во никој случај да не се менуваат Пешевски и Спасов, нека види цел народ колку е моќна и омилена ВМРО-ДПМНЕ и дека партискиот врв може да прави што сака. Викендов почувствував голема потреба јавно да го замолам претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски да не презема никакви казнени мерки против своите носечки партиски кадри Владимир […]

Став

ФРОДЕМ: Целосно ја уважуваме определбата на партиите ВМРО-НП и ОМ

По потрошените неколку месеци во грижливи преговори и вложени огромни напори со целосно разбирање на спецификите на сите потенцијални партнери, ФРОДЕМ целосно ја уважува определбата на партиите ВМРО-НП и ОМ да не продолжат со спојувањето и да настапат со своја коалиција, соопшти ФРОДЕМ. „Ние како изворно граѓанска европска народна опција се организиравме со цел да […]

Став

НОВА: Што чува уредот на „Ериксон“ во УБК?

Експерти од МВР во сферата на безбедноста за НОВА објаснуваат каков е уредот од „Ериксон“ во УБК и што тој би можел да открие. Дали на овој уред се снимените разговори? Не. Ова не е компјутерот на кој се снимаат разговорите. Овој уред претставува врска помеѓу опремата, односно машината за следење на комуникациите и телефонскиот […]

Став

ЦИВИЛ: Хајредини: Сиромаштијата е целна група за политичките манипулатори!

“Секое ветување дека социјалната ситуација на еден слој население може одеднаш да се поправи е чиста манипулација! Нив не ги интересира долгорочната политика на некоја партија, како ќе ја победи сиромаштијата во една држава, затоа што, објективно, тоа е долгогодишен процес. Нив ги интересира тој ден да добијат нешто да однесат дома, и потоа, четири […]

Став

DW: СЈО го чека извештајот на „Маѓар телеком“

Извештајот од внатрешната истрага во „Македонски Телеком“ треба да помогне во истрагата на СЈО за незаконско прислушкување. Комисијата за надзор на работата на УБК пред месеци го побарала овој извештај, но не го добила И експертот од „Ериксон“, но и извештајот од внатрешната истрага што компанијата – мајка „Маѓар Телеком“ ја спроведе во „Македонски Телеком“, […]

Став

ОТВОРИ, ОТВОРИ, ОТВОРИ… – ЕРОЛ РИЗАОВ

Не ми излегува од глава глетката што се случи во пресрет на празникот на ВМРО кога јавната обвинителката Катица Јанева викаше на сиот глас пред затворените врати на МВР: „Отвори, отвори, отвори….“, мене тоа ми изгледаше како привидение, ме полазија морници, оти тоа не беше филмска сцена пред порти на жандармерија во темниот вилает, туку […]

Став

ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЛГБТИ ЦЕНТАР ЗА ПОДДРШКА – БОРБА ЗА ЕДНАКВОСТ ВО СИСТЕМ ЗАТРУЕН ОД ХОМОФОБИЈА И НЕТОЛЕРАНЦИЈА

ЛГБТИ Центарот за поддршка при Хелсиншкиот комитет за човекови права денес прави четири години од своето отворање. За тоа време, иако притисокот, нетолеранцијата и дискриминацијата врз заедницата се зголемиле како производ на отворено хомофобичната кампања на власта, од таму тврдат дека тоа само поттикнало поголема сплотеност, солидарност и борбата за правда. Кочо Андоновски, програмски директор […]