Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 949 нови случаи на Ковид 19,починати се 33 лица

Сподели:

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 357
-Битола 85
-Куманово 69
-Прилеп 43
-Велес 39
-Охрид 36
-Тетово 34
-Струмица и Кочани по 29
-Гостивар 28
-Штип 26
-Кавадарци 25
-Кичево 21
-Гевгелија 14
-Свети Николе 13
-Струга 11
-Ресен и Радовиш по 10
-Делчево и Виница по 9
-Неготино, Берово и Валандово по 7
-Крива Паланка 6
-Богданци 5
-Дебар и Македонски Брод по 4
-Демир Хисар и Македонска Каменица по 3
-Пробиштип и Пехчево по 2
-Крушево и Демир Капија по 1
Пријавени се вкупно 33 починати лица: 11 од Скопје (54г, 67г , 68г, 70г, 71г, 72г ,72г, 75г 77г, 86г и 87г), по 3 лица од Битола (49г, 66г и 74г) и Тетово (40г, 65г и 85г), по 2 починати лица од Куманово ( 66г и 84г), Прилеп (67г и 75г), Охрид (72г и 84г) и Гевгелија (25г и 76г) и по едно лице од Кочани (58г), Штип (65г), Кавадарци (58г), Струга (65г), Радовиш (74г), Делчево (79г), Неготино (87г) и Берово (87г).
Регистрирани се 737 оздравени пациенти од:
-Скопје 380
-Прилеп 42
-Велес 39
-Куманово 32
-Кавадарци 26
-Битола 25
-Гевгелија 23
-Гостивар 21
-Тетово 20
-Штип и Крушево по 16
-Неготино 13
-Кочани и Струмица по 11
-Радовиш и Делчево по 7
-Демир Капија 6
-Берово, Кичево и Македонски Брод по 5
-Ресен и Виница по 4
-Богданци, Пробиштип и Пехчево по 3
-Охрид, Свети Николе, Крива Паланка и Дојран по 2
-Валандово и Кратово по 1
Досега во земјата се направени вкупно 677.988 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 144.111, бројката на оздравени пациенти е 119.683, на починати е 4.322, а бројот на активни случаи изнесува 20.106.

Сподели: