Вести

Десетици повредени во напад на кино во Германија

Сподели:

germanija-napad

Десетици лица се повредени откако вооружено лице отвори оган во кино-комплекс во Западна Германија, јавува германскиот весник „Билд“.

Мажот, кој носел маска и на рамо носел појас со муниција, влегол во „Кинополис“ во Виернхајм околу три часот по локално време. Напаѓачот се забарикадирал во кино-комплексот.

Како што јавива „Дармшадтер ехо“, меѓу 20 и 50 лица се повредени.

Очевидци за весникот „Хесеншау“ соопштија дека полицијата е околу кино-комплексот.

http://meta.mk/desetitsi-povredeni-vo-napad-na-kino-vo-germanija/

Сподели: