Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Тагата, горчината и беспомошноста се чувствува во сечиј поглед, во сечија душа

Сподели:

 

Длабоко сум трогнат од ужасната вест за неповратно изгубените човечки животи на наши сограѓани во автобуската несреќа во Бугарија, изјави Талат Џафери.

Тагата, горчината и беспомошноста се чувствува во сечиј поглед, во сечија душа и ум.

Со мислите, со молитвите и со сето мое битие сум со семејствата на трагично загинатите, иако свесен дека во моментов, нема збор што може да ја утеши нивната болка, загуба и вечната празнина што ќе остане по загубата на драгите членови на семејството.

Свесен за младите животи кои беа на прагот на нивната младост и имаа уште многу што да понудат на овој свет и да добијат во возврат од него.

Изразувам сочувство до нив, во мое лично име и од име на пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, со надеж и верба дека никогаш повеќе нема да бидеме сведоци на ваков трагичен чин и нема да дочекаме ваков тажен ден.

На патниците кои успеаја да се спасат од оваа несреќа, им посакувам брзо заздравување на физичката и на душевната болка.

На загинатите, нека име е лесна земја, изјави Талат Џафери.

Сподели: