Џастин Гетлин со најдобро време во сезоната, во Јуџин истрча 9.88!

Сподели

Американскиот спринтер Џастин Гетлин го оствати најдобриот резултат оваа сезона на 100 метри, на митингот од Дијамантската лига во Јуџин.

гетлин

Контроверзниот Американец патеката од 100 метри ја претрча за 9.88 секунди, победувајќи ги Асафа Пауел од Јамајка кој истрча 9.94 и американецот Тајсон Геј со време 9.98.

Поранешниот олимписки шампиони во Јуџин ја забележа втората победа сезонава во Дијамантската лига, со што го презеде водството го генералниот пласман.

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Mrfv2ozATNw]

The post Џастин Гетлин со најдобро време во сезоната, во Јуџин истрча 9.88! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *