Huawei го претстави преклопувањето на новата генерација – HUAWEI Mate Xs

Сподели

 

Новиот уред со преклопување се базира на HUAWEI Mate X со помоќна хардверска платформа и софистицирани материјали и систем на преклопување

 

 

За време на виртуелната прес-конференција во Барселона на „Поврзувајќи ги заедно можностите“, деловната група на потрошувачи на Huawei официјално го претстави HUAWEI Mate Xs, следната еволуција на револуционерниот преклопен смартфон HUAWEI Mate X. Тој се одликува со Kirin 990 5G чипсет и уникатен софистициран дизајн на Falcon Wing за молскавична брзина и иновативно корисничко искуство на двата смартфони и таблетите.

Ричард Ју, извршен директор на деловната група за потрошувачи на Huawei, рече: „HUAWEI Mate X беше нашето прво искуство во категоријата уреди за преклопување и го постави стандардот за индустријата. HUAWEI Mate Xs ја издигнува границата понатаму со помоќна поврзаност и интегрирано корисничко искуство. Ова е најбрзиот 5G паметен телефон од својата класа. Подгответе се повторно да запознаете нешто неспоредливо “.

 

 

Проширете ги бесконечните можности 

HUAWEI Mate Xs нуди комплетно искуство со FullView со 8-инчен преклопен екран. Уникатниот дизајн на Falcon Wing е развиен за HUAWEI Mate X и вклучува над 100 меѓусебно поврзани делови, кои работат во совршена хармонија за непречено искуство на корисниците и во двата режима.

Новата верзија на Huawei Mate Xs исто така користи нови материјали, вклучувајќи течна легура базирана на циркониум, што го прави целиот систем на преклопување од 180 степени многу потраен.

Флексибилниот дисплеј исто така доаѓа со иновативна двослојна полимерна структура. Двата слоја на полиамид се споени со аеро технологија со оптички чист елемент за врзување. Овој уникатен материјал му овозможува на дисплејот да репродуцира слики со одличен квалитет, заситеност на бојата и осветленост, одржувајќи висок степен на издржливост.

 

 

Преклопениот HUAWEI Mate Xs е моќен паметен телефон со двоен екран со 6,6 инчи, односно 6,38 инчи. Кога се проширува, станува 8-инчен таблет, што го прави неспоредлив со кој било друг паметен телефон од овој ранг.

Huawei Mate Xs вклучува специјално развиен систем од Huawei за ладење наречен Flying Fin. Користи графен со микроскопски нанохенели, што му овозможува на системот да се свитка заедно со уредот и да ја покрие целата површина за да се добие униформно и ефикасно ладење.

Антената 5G на уредот е специјално развиена за тенок формат на HUAWEI Mate Xs како резултат на долг процес на истражување и обезбедува голема брзина и стабилна поврзаност.

Високи перформанси и 5G поврзаност

HUAWEI Mate Xs се напојува со Kirin 990 5G – најновиот чипсет на Huawei. Системот со еден чип вклучува осум-јадрен процесор кој содржи две супер-големи јадра на Cortex-A76, две големи јадра на Cortex-A76 и четири мали Cortex-A55 јадра кои работат на базна фреквенција од 2,86 GHz [1].

Најмоќниот графички процесор на Huawei – 16-јадниот графички процесор Mali-G76 гарантира одлична графика, а мобилната вештачка интелигенција доаѓа во форма на нервен процесор (NPU) со архитектура Да Винчи на Huawei.

 

 

Kirin 990 5G вклучува 5G модем кој обезбедува моќни перформанси и 5G поврзување со висока ефикасност и мала топлина. Поддржува 2G, 3G, 4G како и 5G NSA и SA. Чипсетот поддржува целосен спектар од 5G [2], како и двојна подготвеност со двојна SIM 5G + 4G, овозможувајќи патување без грижа.

Заштитен знак на Huawei е изборот на камери од висока класа. HUAWEI Mate Xs е опремен со предводник на системот SuperSensing Leica Quad Camera, поставен вертикално. Вклучува главна камера од 40 MP (широк агол, f / 1,8), 16 MP ултра широк агол (f / 2.2), телефон со 8 MP телефото фотоапарат (f / 2.4, OIS) и 3Д-длабочина со сензори. Системот за камера поддржува комбинација на стабилизација на слика OIS и AI за јасни, детални слики и до 30x хибриден зум. Како систем на камера за сите сценарија, поддржува до ISO 204800 за снимање неверојатни слики при слаба осветленост.

HUAWEI Mate Xs го револуционизира селфи-искуството, дозволувајќи им на корисниците да го користат главниот систем со четири камери. Покрај тоа, портретот е поинтерактивен, дозволувајќи му на фотографот да работи во склад со предметот на неговиот или нејзиниот кадар.

Мултитаскинг на новата генерација

HUAWEI Mate Xs има можност да се трансформира во големо дигитално платно благодарение на физичкото копче кое е  распространето на уредот и може да се ослободи во секое време од соодветно лоцираното странично копче.

Телефонот со преклопување ја поддржува интелигентната функција „Мулти-прозорец“, што овозможува две апликации да бидат отворени на екранот во исто време и да комуницираат едни со други. Пренесувањето на текст, фотографии и документи станува брзо и лесно, со содржината што се влече од една до друга апликација.

Специјално позиционираното Dock на дното на екранот ви овозможува брз пристап до апликациите што сте ги одбрале. Со две апликации отворени во исто време, корисниците исто така можат да стартуваат трета за да одговорат на пораки или да завршат мала задача без да ги затворат другите апликации.

HUAWEI Mate Xs работи со најновиот оперативен систем EMUI10.0.1, изграден на отворен Android систем, кој доаѓа со зголемена безбедност и поддршка за соработка со повеќе екрани. Оваа одлика го скратува растојанието помеѓу уредите со Windows и Android. Револуционерната функција со повеќе уреди им помага на корисниците брзо да пренесат датотеки помеѓу HUAWEI Mate Xs и HUAWEI MateBook, како и да контролираат два системи од еден дисплеј.

Опремен со HUAWEI AppG Gallery

HUAWEI Mate Xs е првиот уред Huawei кој работи со ажурираната официјална платформа за апликации Huawei – HUAWEI AppGallery.

HUAWEI AppG Gallery  отвора врата кон светот каде што се достапни висококвалитетни глобални апликации кои обезбедуваат можности како HiAI, уникатно поврзување, безбедност, медиуми, систем и други безбедносни карактеристики, како и апликации што корисниците ќе ги сакаат.