Алтернатива Вести Македонија Настани Наука и Технологија

Лансирана регионалната платформа за е-трговија „Ecommerce4All“

  Можностите за регионална експанзија и основање на бизнис со е-трговија во ЦЕФТА регионот се во фокусот на првата регионална платформа за е-трговија Ecommerce4All.eu – „Регулатива во е-трговија”, каде на едно место се достапни правни регулативи, закони и прирачници кои се специфични за секој од 7-те пазари на ЦЕФТА (односно во Србија, Босна и Херцеговина, […]

Алтернатива Настани Наука и Технологија

Бесплатни онлајн часови за програмирање, веб дизајн и дизајн за деца со “Едуфронт”

  Едуфронт најавува бесплатни, отворени, воведни часови за онлајн обуките од Digipath – Дигитални патеки за програмирање, веб дизајн и дизајн. Ваквите отворени настани веќе станаа традиција на Едуфронт и редовно се организираат трета година по ред, пред почеток на секое училишно полугодие. Преку нив им се дава можност на децата да се запознаат со […]

Магазин Наука и Технологија

Кога знаеме што е добро, одлуката е веќе донесена – FAVORIT ELECTRONICS

  Изборот на нов производ за домаќинство знае да биде доста комплициран, бидејќи секој го бара најквалитетното за својот дом. Затоа потребна е добра селекција од “морето“ производи кои се нудат на пазарот, но кога знаеме за еден бренд кој со традиција е познат по својот квалитет, тогаш одлуката може да биде многу едноставна. Клучно […]

Магазин Наука и Технологија

Фасцинантни фотографии направени од вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“

  Вселенската агенција НАСА вчера објави пет фасцинантни фотографии во боја од далечни галаксии, направени со телескопот „Џејмс Веб“. Целосниот сет на првите слики со спектроскопски податоци на телескопот откриваат збирка космички карактеристики кои досега биле „недостижни“, а следуваат откако беше објавена првата фотографија од вселенскиот телескоп на НАСА. Овие слики, кои го вклучуваат и најдлабокиот инфрацрвен […]

Алтернатива Магазин Настани Наука и Технологија

Заедницата во поддршка на младите за заштита и поефикасно користење на водните ресурси

  Донирани 59500 денари за еко проекти на 5 средни училишта Граѓани, претставници на компании и граѓански организации во улога на донатори поддржаа социјални инoвации за заштита и поефикасно користење на  водните ресурси, предводени од средношколци кои доаѓаат од 5 различни средни училишта за време на UPSHIFT Crowdfunding настанот одржан на 15 јуни во Скопје. […]

Алтернатива Магазин Настани Наука и Технологија

Светската компанија за мобилни игри CrazyLabs ги пречека експертите од Google

  CrazyLabs, дел од Embracer Group, е светска компанија за Hyper Casual и Casual мобилни игри, позади која стојат успешните и препознатливите Miraculous Ladybug, Super Stylist, Phone Case DIY, Acrylic Nails, I Can Paint, Tie Dye, ASMR Slicing, Soap Cutting. Со над 5 милијарди симнувања на игрите кои излегуваат од нивната „лабораторија” како и повеќе од 250 […]

Магазин Наука и Технологија

Илон Маск го купи “Твитер” за 44 милијарди долари

  Илон Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари. Понудата беше прифатена од одборот на Твитер откако Маск пред неполни две недели изјави дека е вистинската личност да го искористи извонредниот потенцијал на оваа социјална мрежа. Маск предложи серија промени, од олабавување на ограничувањата за содржината до искоренување на лажни сметки. Твитер првично ја […]

Музика и Филм Наука и Технологија

“Нетфликс” губи претплатници за првпат по 10 години

  За првпат по повеќе од една деценија, бројот на претплатници на „Нетфликс“ опадна, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на соопштение на стриминг платформата. „Нетфликс“ загубил 200.000 членови во првите три месеци од годинава, а падот на бројот на претплатници доаѓа откако платформата ги зголеми цените на клучните пазари како САД и Велика Британија и истовремено […]

Алтернатива Магазин Настани Наука и Технологија

Нов и модерен е-шопинг со јапонскиот шмек на МИНИСО

  Разноликоста и диверзитетот на брендовите, како во светот, така и во земјата, со секоја измината година, стануваат сè поголеми, а со истото конкуренцијата во различни сегменети паралелно се зголемува, а воедно и шарената палета на различни понуди и производи. Пред почетокот на пандемијата, е-шопингот од страна на македонскиот просечен потрошувач беше најмногу перцепиран генерално […]

Алтернатива Вести Магазин Македонија Настани Наука и Технологија Ударни вести

Телеком ја пушти првата комерцијална 5Г мрежа во државава

  Македонски Телеком денеска ja пушти првата комерцијална 5Г мрежа во државава  и овозможи користење на 5Г услуги паралелно и во комбинација со 4Г, со напредна технологија за динамично користење на постојните радиофреквенции. Со 5 Г сигнал се покриени 15 градови и нивните околини Штип, Велес, Кавадарци, Неготино, Свети Николе, Битола, Прилеп, Крушево, Охрид, Струга, […]