Магазин Наука и Технологија

Новиот Galaxy S21 Ultra ги обедини легендите на британската уметничка сцена

  Rankin и Stefflon Don им оддаваат почит на музичките sвезди од 80-тите преку необична фотосесија  Компанијата Samsung Electronics претстави галерија со дела на легендарниот британски фотограф Rankin, целосно фотографирани со новиот Samsung Galaxy S21 Ultra паметен телефон. Во соработка со британската рап уметничка, пејачка и текстописец Stefflon Don, Samsung и Rankin им оддадоа почит […]

Здравје Магазин Наука и Технологија

48% од храната што ја купуваме завршува во ѓубре – како до правилна организација?

  Сезоната на празници започнува. Пред нас се подароци, весела атмосфера и многу храна што традиционално не недостасува на трпезите во вакви прилики. Додека подготвуваме списоци за шопинг и размислуваме за сите оние прекрасни рецепти со кои ќе се почастиме себе си и на своите најблиски, можеби е време да го ставиме прстот на челото […]

Вести Здравје Македонија Ударни вести

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви оддел за пациенти за пост-ковид рехабилитација

  Министерството за здравство информира дека, поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се поголемата потреба за рехабилитација на пациентите кои прележале Ковид-19, Институтот за физикална медицина и рехабилитација со поддршка на министерството подготви еден оддел кој  е наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација.         Досега, Институтот имаше […]

Магазин Наука и Технологија Ударни вести

Сатурн и Јупитер ќе се порамнат прв пат после речиси 800 години во „ГОЛЕМОТО СПОЈУВАЊЕ“

    Порамнувањето можете да го следите овде:

Здравје Магазин

FOOD BAR ЛАНСИРА НОВ ПРОИЗВОД НА ПАЗАРОТ

  Ајсберг салата за ЗДРАВО СРЦЕ! Ве гази времето и работните обврски не ви дозволуваат да уживате во готвењето онака како што можеби би сакале, но тоа значи дека не треба секој ден, без исклучок да уживате во секој оброк и секој да е здрав и полн со сите потребни хранливи намирници. Сето ова може […]

Вести Македонија Наука и Технологија Ударни вести

Горјан Јовановски ја доби Европската награда за најдобар млад иноватор 2020

  Горјан Јовановски, креаторот на апликацијата МојВоздух ја освои Европската награда за најдобар млад иноватор 2020 во категоријата за млади до 30 години. Во изјава за „Мета.мк“, Јовановски вели дека оваа награда е изненадување за него, имајќи предвид дека од сите 16 проекти од иноватори низ Европа, токму апликацијата МојВоздух е одбрана како победник. „Ми […]

Вести Здравје Изјави Македонија Статуси

Д-р Беќаровски: Колку изнесува нормалната телесна температура, кога е време за лекар и антибиотик

  Д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, на својот Фејсбук профил под хаштаг #ЈасДаСиКажамАвиеОдлучетеСи, објави информација колку изнесува нормалната телесна температура и кога е време за парацетамол, лекар и антибиотик.     Субфебрилна и фебрилна телесна температура   Во општиот страв создаден со SarsCov-2, голем дел од Вас драги Фб пријатели секој ден ја […]

Магазин Наука и Технологија

Удобно, топло, празнично – уживајте филмски пред малите екрани со FAVORIT телевизорите

  Не постои подобар начин за релаксација со семејството, од уживањето во празничната филмска магија и тоа токму од удобноста на домот. Неодоливите зачинети пуканки, вкусното топло чоколадо, мирисот на цимет и цитрусни овошја, омилените пижами и насмевките на најблиските се сето она кое ви е потребно за претстојните празници – период кога можеме вистински […]

Магазин Наука и Технологија

Toyota Yaris – новата енергија која не ти дава да застанеш

  Уникатен и препознатлив, новиот Toyota Yaris е најдобриот избор за сите оние кои се во потрага по компактен, удобен, моќен и безбеден автомобил. Четвртата генерација на Yaris одлично се вклопува во урбаниот начин на живеење, но ќе ви понуди и максимално уживање при возење на отворен пат. Комплетно нов, модерен и динамичен надворешен изглед. […]

Алтернатива Здравје Македонија Настани

Европска недела на тестирање за ХИВ под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“

  Од 20 до 27 ноември, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува Европската недела на тестирање за ХИВ, кон која веќе седма година по ред се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување, заедно со неколку стотини организации од 53 европски земји, со цел да се зголемат пристапот и свесноста за важноста од тестирањето […]