Магазин Наука и Технологија

Huawei P40 Pro и на македонскиот пазар

  Предводникот на серијата P40 – Huawei P40 Pro, објавен вчера на глобалниот онлајн настан, ќе биде достапен на корисниците на Северна Македонија од 6-ти април во атрактивен пакет со Watch GT 2 и алатката Huawei VIP Service. Пакетот започнува со продажба исклучиво на продажните места на Сетек од 06.04.2020 до 30.06.2020 (Македонски Телеком и […]

Вести Здравје Македонија Ударни вести

Првите 150 македонски 3Д печатени заштитни маски со визири се испорачани до докторите!

  Првите 280 заштитни маски со визири за медицински работници испринтани на 3D принтери се направени. Околу 150 веќе се стерилизирани и испорачани во Инфективна клиника, Клиниката за гинекологија и акушерство, Ургентниот центар при Клиничкиот центар „Мајка Тереза”, Универзитетската Клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски”, детската болница „Козле” и градската општа болница „8-ми септември”. […]

Магазин Наука и Технологија

Huawei со глобална онлајн премиера на новата P40 серија

  Глобалната премиера на новата, долгоочекувана серија Huawei P40 е закажана на 26 март (четврток), од 14 часот.   Под слоганот #VisionaryPhotography, настанот ќе се емитува онлајн и секој може да го следи на следниве линкови: –         Официјалниот веб сајт на Huawei –         Официјалната Facebook страна –         Официјалниот канал на YouTube   Huawei ги кани сите свои корисници […]

Здравје Магазин

И “Промедика” се вклучува во акцијата за психолошка поддршка на населението

  Следејќи ги секојдневно информациите околу епидемијата со корона вирусот, а со цел да помогнеме да се избегне создавање на паника кај населението нудиме психолошка поддршка на целокупната возрасна популација (лица во карантин, лица кои се доброволно во изолација и сите останати граѓани). Може да не контактирате на телефон 072/257-014 и да разговарате со нашиот […]

Наука и Технологија

Huawei ја претставува услугата „Врата до врата“ за секој модел и секој клиент низ цела Северна Македонија

  Согласно најавите и преземаните вонредни мерки за спречување ширење на КОВИД-19, HuaweiConsumerBusinessGroup ја претставува услугата „Врата до врата“ за сите уреди и сите клиенти на Huawei од цела Северна Македонија. Во случај корисниците да имаат потреба од каква било услуга, вообичаено обезбедена од сервисните центри на Huawei или нивните партнери, сега можат да се […]

Здравје Магазин Настани

Ги запознаваме ретките болести: Хиперамонемија – Hyperammonemia

  Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести во Република Македонија. Да ги дознаеме предизвиците и проблемите со кои се соочуваат. Како ја добиваат […]

Алтернатива Здравје Магазин Настани

Завршува проектот „Ги запознаваме ретките болести 2020“

  Со бројни новитети и технички подобрувања, денес завршува втората сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“ на охридскиот активист Гордана Лолеска, Супер радио и Здружението „Живот со предизвици“. Предизвикот за екипата која работеше и оваа година на проектот беше подигнување на свеста за луѓето погодени од ретка болест, проблемите со кои се соочуваат тие […]

Алтернатива Магазин Настани Стил

Модна ревија на Институтот за мода „Изет Цури“-“Made in North Macedonia: Women’s Skills”

  “Добредојде Macedonia Welcome Centrе“ (DMWC)  во соработка со Француската амбасада на ден 5 март во Музејот на Народна борба ќе организираат модна ревија  на Институтот за мода „Изет Цури“-“Made in North Macedonia: Women’s Skills”     Интернационалниот институт за мода „ Изет Цури“ е приватна образовна институција чија основна цел е да создаде нови […]

Здравје Магазин

Ги запознаваме ретките болести: Хомоцистинурија – Homocystinuria

  Хомоцистинурија – Homocystinuria  Хомоцистинурија е група на наследни автосомно рецесивни болести која води до абнормално наталожување на хомоцистеинот и неговите метаболити во крвта и урината. Генетските пореметувања резултираат со абнормалности во ензимите кои се инволвирани во одредени процеси на хомоцистеинот. Пореметувањето во еден од тие процеси е поради дефицит на цистатионин б-синтаза која со својот […]

Здравје Магазин

Ги запознаваме ретките болести: Старгардова болест – Stargardt disease

  Старгардова болест МКБ  H 35.3 Stargardt disease Болеста на Старгард  е најчестата форма на наследна макуларна дистрофија која влијае приближно еден од 10.000 луѓе. Болеста обично се манифестира во првата или втората деценија од животот, кај двата пола со подеднаква зачестеност. Германскиот лекар Карл Старгард  прв ја опишал оваа болест во 1909 година како конгенитална […]