Колумна Македонија Текстови

Исчистете го плевелот и прекопајте го лозјето – Ерол РИЗАОВ

 

                      Ерол Ризаов

Македонија повторно е вратена да полага испит за капацитетот на државноста, дали ќе победи владеење на правото или криминалците под заштита на политиката. За некого ненадејно и разочарувачки, за други очекувано и разбирливо, но во секој случај, трагично сознание во време кога Европа праќа добри пораки за нашата земја како пример во регионот и кога нашите пријатели во светот создаваат добра клима да се одреди датум за почеток на преговорите со ЕУ. Има и такви кои се сигурни дека во попречувањето на иднината на земјата имаат замешано прсти и разузнавачки служби, но има уште повеќе луѓе кои веруваат и побрзаа да пресудат дека иконата на СЈО, Катица Јанева, го нанела најголемиот удар и конечната компромитација на сопствениот успех и сè она што го постигна СЈО во изминатите години на тешка борба против криминалот на белите крагни во врвот на власта.

Но, што е тука е, со ова зло Македонија треба ефикасно да се справи, се разбира, ако функционира државата. Секое зло е и за добро, вели народната поговорка. Ако има праведна и брза истрага, судска разврска за сите инволвирани во оваа афера, без исклучок и без селекција на сите учесници, тогаш, очигледно некој избрал многу погрешен пат како да дојде до власт. И обратно, ако се забошотува чие било учеството од носителите на овој криминален чин, но и на сите претходни криминали, за кои се водат судски постапки кои се во врска и со аферата „Рекет“ и со сите предмети на СЈО и на редовното јавно обвинителство, тоа ќе означи слободен пад на власта, а што е уште полошо, и за угледот на земјата со голема извесност дека ќе се закочат преговорите со ЕУ на неодредено време по сопствена вина, без никој да нè блокира однадвор.

За овие штети по иднината на земјата нема надомест. Влогот е преголем за да се избрише сè што е постигнато во изминатите две години на тој пат поради кој било, па макар бил и премиер, претседател на државата, јавен обвинител или врховен судија. Секој што посеал, треба и да ожнее. Добра вест е што премиерот Зоран Заев е лично човекот кој прв пријавил кај јавните обвинители дека бизнисмени му се пожалиле дека биле уценувани. Лоша вест е што освен еден, досега никој од тие што се пожалиле дека се уценувани не се пријавил да сведочи. Голем привид е дека и власта и опозицијата, јавноста и медиумите, даваат целосна поддршка правдата да ги стаса сите кои се огрешиле од законите. Колку е тоа лажно ќе откриете лесно бидејќи не морате да читате меѓу редови. Едните пријавуваат сомнеж за рекет и бараат неселективна правда, а другите оставка на тој што пријавил рекет и веднаш на избори. Кој за што – Христијан Мицкоски за избори, човекот експресно излезе пред јавноста со цврст став дека најважен датум во моментот е кога ќе се одредат предвремените парламентарни избори. Тоа е единствената тема за која тој е подготвен да преговара во криминалната држава. Сè друго не е важно.

Колумната на Ерол Ризаов, во целост прочитајте ја тука

Сподели: