Коцијанчич за говорот на Иванов: Сите да се воздржат од мешање во работата на СЈО

Сподели

maja-kocijancic

Европската комисија денеска ги повика политичките лидери и другите државни институции да го почитуваат и да не се мешаат во работата на Специјалното јавно обвинителство.

– Сите треба да се воздржат од мешање во работата на Специјалното јавно обвинителство, кое е задолжено за воспоставување на правната одговорност за тоа што беше обелоденето со прислушуваните разговори – изјави за „Мета“ портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, одговарајќи на прашањето како го коментираат вчерашното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов, во кое тој рече дека СЈО се претворило во институција за уцени.

Коцијанчич за говорот на Иванов: Сите да се воздржат од мешање во работата на СЈО