Алтернатива Настани

Македонскиот гејмер Мартин Саздов “Saksa”– светски вицешампион во Дота 2, неговиот тим освои 3.4 милиони долари

Сподели:

54444334-670x377

Македонецот Мартин Саздов, а.к.а „Saksa“, од Свети Николе, заедно со својот тим „Digital Chaos “ составен од гејмери од повеќе држави (САД, Данска, Романија и Украина) учестуваше во финалето на интернационалниот турнир во Dota2 што се одржуваше од 8 до 13 август во Сиетел, САД.

 

dc-640x359[1]

Иако на почетокот неговиот тим водеше против Кинеската екипа „The Wings Gaming“, сепак на крајот изгубија со 3:1.

87548458934

Победниците освоија 9,1 милиони долари додека тимот на Мартин освојувајќи го второто место добија 3.4 милиони долари.

https://youtu.be/xCCBNn4PZ3M

Сподели: