Вести Свет Ударни вести

Масовен марш против Брегзит во Лондон на 20. јули

 

Проевропски организации денеска соопштија дека ќе одржат „марш за промени“ против Брегзит на 20 јули во Лондон. Владејачката конзервативна партија е во процес на избор на наследникот на премиерката Тереза Меј, а се очекува неговото име да биде познато при крајот на јули, – пренесува .

Додека новиот премиер ќе се подготвува да ја преземе функцијата, организации ќе се соберат во центарот на Лондон на најголемиот проевропски протест во Обединетото Кралство виден досега“, соопштија организаторите.

Сподели: