Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мухамед Зеќири поднесе оставка

Сподели:

 

По истрагата за проневера која е покрената против генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири и уште двајца хрватски државјани, тој преку статус на Фејсбук си поднесе оставка.

 

 
 
“Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Димитар Ковачевски
 
Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот на чесноста, праведноста и вистината. На овие мои животни вредности сакам да останам доследен. Затоа, како човек со личен интегритет, ја поднесувам мојата неотповиклива оставка од функцијата Генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија. Верувам во институциите на системот, верувам во правичноста и праведноста и верувам дека вистината ќе излезе на виделина. На сите институции им стојам на располагање во секое време, за да ја докажам мојата невиност.
Почитуван претседателе, Ви благодарам на укажаната можност да бидам дел од Вашиот владин состав и Ви благодарам што верувате во мојата заложба и посветеност во работата”, напиша Мухамед Зеќири на својот фб профил.
Сподели: