Вести Македонија Спорт Ударни вести

Мукаетов ги пречека младите ракометари кои го освоија првото место на ЕХВ шампионатот

Сподели:

 

Кадетската репрезентација на Македонија успеа да го освои ЕХФ шампионатот во Рига, Летонија, откако во финалето триумфираше против Швајцарија со резултат 24-22. Претходно репрезентацијата ги совладаа селекциите на Летонија, Турција и Косово во групата, а потоа и во полуфиналето го совладаа Луксембург.

 

 

Со освоеното прво место на шампионатот, Македонија директно се пласираше на младинското ЕП во 2024 година и кадетското СП 2023 година.

Првиот човек на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов ги дочека ракометарите и стручниот штаб, лично им честиташе и им посака среќа. 

 

 

„Голема чест, голема работа, горди сме на вас што ја вративме Македонија во елитата. Вам ви претстои светла иднина, но многу да работите, заедно да градиме успех, ова е светска работа и многу сум ви благодарен. Ние сме тука за вас да работиме како федерација, да градиме успешна приказна. Ракометот е спорт број 1 во Македонија и да продолжиме да работиме како досега.

 

 

РФМ ќе побара од УО ракометарите да бидат наградени со 700.000 денари. Уште еднаш ви благодарам и ви посакувам уште многу вакви резултати и успеси“, им честиташе Живко Мукаетов.

Сподели: