Вести Македонија

Регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19 и 2 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 261
• Битола – 34
• Кавадарци – 31
• Охрид – 27
• Тетово – 23
• Куманово и Велес – по 21
• Прилеп – 19
• Делчево – 17
• Штип – 16
• Гевгелија – 12
• Струмица и Струга – по 11
• Кочани – 10
• Гостивар и Неготино – по 9
• Радовиш и Виница – по 7
• Берово – 6
• Крива Паланка и Кратово – по 5
• Кичево и Валандово – по 4
• Ресен , Свети Николе и Демир Капија – по 3
• Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2
• Дебар, Пробиштип и Пехчево – по 1
Од вкупниот број на позитивни (590), регистрирани се 142 реинфекции.
Регистрирани сe 583 оздравени пациенти од:
• Скопје – 241
• Битола – 44
• Кавадарци – 43
• Куманово – 40
• Штип – 26
• Велес – 24
• Прилеп – 23
• Тетово и Гевгелија – по 19
• Гостивар – 18
• Радовиш – 16
• Струмица и Неготино – по 15
• Делчево – 10
• Кичево – 5
• Валандово – 4
• Ресен, Свети Николе, Кратово и Демир Капија – по 3
• Охрид, Струга и Крива Паланка – по 2
• Кочани, Пробиштип и Богданци – по 1
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (72г) и Охрид(82г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.
Направени се 1.593 теста преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-42, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-49, Биотек-52, Систина-50, лабораторија Лаор-10, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-6, Генеа-13, Никоб Лаб-52, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 728.
Досега во земјата се направени вкупно 2.137.986 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.041, бројот на оздравени пациенти е 323.051, на починати е 9.426, а бројот на активни случаи изнесува 3.564
Сподели: