МЗ: Регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19

Сподели

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 684 тестови, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16 и Битола – 2.
 
Од вкупниот број на позитивни (18), регистрираниа е 1 реинфекција.
 
Регистриран e 231 оздравен пациент од: Скопје – 101, Битола – 41, Прилеп – 24, Кичево – 13, Охрид – 8, Кавадарци и Радовиш – по 6, Штип – 5, Велес – 4, Куманово, Тетово, Кочани и Делчево – по 3, Струмица и Крушево – по 2, Струга, Неготино, Ресен, Крива Паланка, Виница, Демир Капија и Пехчево – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.
 
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Струмица (86г), починато во домашни услови, пријавено на 30.03.2022 година.
 
Направени се 684 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-4, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-18, Биотек-27, Систина-14, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-0, Никоб Лаб-91, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 421.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.997.169 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.620, бројот на оздравени пациенти е 298.532, на починати е 9.262, а бројот на активни случаи изнесува 826.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145028, Активни 464
Куманово 16610, Активни 12
Битола 15130, Активни 126
Прилеп 14109, Активни 35
Тетово 13442, Активни 13
Кавадарци 10602, Активни 28
Велес 9728, Активни 16
Гостивар 9569, Активни 18
Охрид 8811, Активни 20
Струмица 8042, Активни 18
Штип 8001, Активни 16
Кичево 5598, Активни 7
Кочани 5070, Активни 3
Струга 4711, Активни 8
Гевгелија 4396, Активни 7
Неготино 3672, Активни 6
Ресен 2710, Активни 6
Свети Николе 2622, Активни 1
Радовиш 2526, Активни 7
Крива Паланка 2413, Активни 1
Делчево 1969, Активни 4
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1640, Активни 2
Валандово 1480, Активни 0
Виница 1386, Активни 2
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 0
Кратово 962, Активни 1
Крушево 928, Активни 2
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 0
Македонска Каменица 522, Активни 0
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 345, Активни 0