Вести Свет Ударни вести

Најголема воена парада во историјата на Кина

 

Во Пекинг се одржа најголемата воена парада во историјата на Кина, на која учествувале 15.000 војници, 580 единици на техниката, 160 авиони и хеликоптери.

 

 

Грандиозната парада која се одржа на Плоштадот Тјенмен траела 80 минути. На оваа парада е прикажана кинеската воена технологија развиена во последните 70 години, и ја промовираше новата суперсонична крстосувачка ракета ДФ-100 или ЦЈ-100. Според извештаите на медиумите оваа ракета може да го уништи американскиот противракетен систем и да погодува цели на голема оддалеченост.

 

 

Воената парада во Пекинг ја следел и претседателот Си Џинпинг облечен во сива униформа, која многу наликувала на униформите кои ги носеле кинеските раководители во времето на настанувањето на Републиката, пренесе Ројтерс.

 

 

Сподели: