Вести Свет Ударни вести

Нападната турската амбасада во Копенхген со молотови коктели

Сподели:

Зградата на турската Амбасада во Копенхаген, минатата ноќ беше нападната со молотови коктели.

Полицијата соопшти дека нападот најверојатно бил извршен од четворица напаѓачи и дека секој од нив фрлил по еден молотов коктел врз Амбасадата.

Во нападот нема жртви, а врз зградата на турската Амбасада е предизвикана материјална штета.

Истрагата за случајот е во тек, а претставниците на Амбасадата сè уште не го коментираат случајот.

Данската полиција ги зајакна безбедносните мерки пред турската Амбасада во центарот на Копенхаген.

Сподели: