Нови проблеми на Роланд Гарос, дождот ја одложи целата 1/8-на програма!

Сподели

Организаторите на Ролан Гарос повторно се соочуваат со проблеми поради врнежите од дожд.

дожд

Временските неприлики и претходните денови го диктираа распоредот на тениските мечеви како што е и случајот со денешниот ден.

Па поради тоа, првпат од 2000. година престижниот Гренслем турнир ќе помине еден ден без дуели.

Деветтиот натпреварувачки ден на кој требаше да се одиграат полуфиналните пресметки и во машка и во женска конкуренција ќе биде одложен за утре, доколку дождот повторно не ги присили организаторите уште еднаш да го променат распоредот.

Распоред на натпреварите во машка и женска конкуренција,

1/8 финале

Џоковиќ-Баутиста Агут
Гранолерс-Тием
Ферер-Бердих
Гофин-Гулбис
Гаске-Мареј
Рамос-Вавринка

Кај дамите се среќаваат,

Халеп-Стосур
Пиронкова-Радванска
С.Вилијамс-Свитолина
В.Вилијамс-Башчински
Бертенс-Кис

The post Нови проблеми на Роланд Гарос, дождот ја одложи целата 1/8-на програма! appeared first on Спорти.


Source: Sporty