Обложувалниците си го кажаа своето – Кој е фаворит за освојување на Вимблдон?!

Сподели

Loading

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ и Шпанецот Карлос Алкараз утре од 15 часот ќе играат во финалето на тенискиот гренслем Вимблдон во Лондон.

Финалниот натпревар ќе се игра на Централниот терен во 15.часот по средноевропско време.

Српскиот тенисер ќе игра за петти последователен трофеј на Вимблдон, вкупно осми, а 20-годишниот Шпанец за првата титула во своето прво финале на турнирот во Лондон.

Џоковиќ ќе се обиде да ја освои 24-тата гренслем титула и да се израмни со рекордерката Маргарет Корт по бројот на големи трофеи.

Со 23 гренслем трофеи веќе е рекордер во машка конкуренција. По него следуваат Надал со 22 и Федерер со 20 титули. Алкараз има еден од големите турнири оној минатогодишниот на УС Опен.

вимблдон1

Букмејкерите објавија прогнози, а улогата на фаворит му припаѓа на српскиот тенисер – коефициентот за победа на Џоковиќ и освојување на турнирот е 1,55, додека на Алкараз е 2,60.

The post Обложувалниците си го кажаа своето – Кој е фаворит за освојување на Вимблдон?! first appeared on .

Powered by WPeMatico