Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинителен акт за насилство врз Шеќеринска во Собранието

Сподели:

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение против лицето што за време на насилниот упад на граѓани во Собранието на 27. април, за коса ја влечеше сегашната министерка за одбрана, а тогашна пратеничка, Радмила Шекеринска.

За ова кривично дело предвидена е казна затвор во траење од 3 до 10 години.

По завршената истражна постапка, ОЈО поднел обвинителен акт за осомничениот до Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

 

Сподели: