Вести

Папата во јули ќе го посети Аушвиц

Сподели:

papata


Претходниците на папата Франциск, папата Бенедикт и папата Јован Павле Втори, исто така го посетија местото на некогашната „фабрика на смртта“ за време на нивните понтификати.

Турнејата на местото на некогашниот логор ќе се случи за време на посетата на папата на Краков, по повод собирањето на католичката младина.

За време на посетата на синагогата во Рим, папата Франциск апелираше до католиците да го отфрлат антисемитизмот и рече дека Холокаустот, во кој беа убиени околу 6 милиони Евреи, треба секој ден да нè потсетува дека човековите права треба да се бранат со максимална посветеност.

Пред еден месец Ватикан издаде важен документ, во кој на католиците им се порачува да не се обидуваат да ги преобратат Евреите.

http://meta.mk/papata-vo-juli-ke-go-poseti-aushvits/

Сподели: