Вести Свет

Почина актерот Шон Конери – најпознатиот Џемс Бонд

Сподели:

На 90 годишна возраст,почина филмската икона Шон Конери на јавноста познат како Џемс Бонд.
Работел различни работи и учестувал на натпревари во бодибилдинг пред да го направи своето деби во Лондон во хоророт на Јужен Пацифик (1951).
По неколку мали улоги, настапил како Џејмс Бонд во филмската верзија на Доктор Но на Ијан Флеминг (1962) и го играл тајниот агент 007 во шест други филмови (Од Русија со љубовGoldfingerThunderballСе живее само двапатиДијамантите се вечни и Never Say Never Again). Одличен, карактерен глумец, како и повеќегодишен секс-симбол, играл во филмови како The Man Who Would Be King (1975), Името на розата (1986), Недопирливите (1987, Оскар), Индијана Џонс и крстоносните војни (1989) и The Russia House (1990).

Шон Конери починал во сон на 90 годишна возраст,во неговиот дом на Бахамите.Неговиот син изјавил дека Шон бил во лоша здравствена состојба веќе подолго време.

Сподели: