Вести Македонија Ударни вести

Помпео: САД го депонираа протоколот за НАТО

 

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО. Тоа го објави државниот секретар Мајк Помпео на неговата страница на Твитер.

” Со задоволство ви соопштувам дека САД го депонираа ратификуваниот протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. Еден чекор поблиску до прифаќање на Северна Македонија како 30-ти сојузник на НАТО” – објави шефот на американската дипломатија, Помпео на Твитер.

 

Сподели: